Bivši predsjednik Južnoafričke Republike je posjetio Khartoum kako bi pokušao obnoviti pregovore između Sudana i Južnog Sudana. Nakon sastanka, Mbeki je reporterima rekao da je Bashir potvrdio da objema nacijama treba mir. Mbeki sada treba otputovati u Južni Sudan na razgovore sa vođama u Jubi.
Teške borbe između dvije zemlje oko teritorijskih nesuglasica prošlog mjeseca su ih dovele na rub ratnog stanja. Prema izjavama Vijeća sigurnosti UN-a, razgovorima se trebalo vratiti prošle sedmice, ali su obje strane odbijale da se vrate za pregovarački sto.
Zvaničnici Južnog Sudana, koji se odvojio od svog sjevernog susjeda prošle godine, su izjavili da su spremni za razgovore bez ikakvih uslova, a Sudan želi da se razgovori usredotoče na ucrtavanje granica, piše BBC.
Sudan svoju vojsku iz kriznih područja neće povući dok se ne ucrtaju granice, ali prema riječima Mbekija, Khartoum je pristao na jedan od ključnih uslova UN-a, a to je stvaranje tampon zone široke deset kilometara na granici između dvije zemlje.
Posljednja kriza je počela u Aprilu kada je su snage Južnog Sudana zauzele naftna polja oko grada Hegliga, koja su jedan od najvećih izvora zarade za Sudan. Iako Sudan tvrdi da naftna polja pripadaju njima, još uvijek nije poznato kuda tačno prolazi granica.
Pod pritiskom međunarodne zajednice, Južni Sudan je povukao svoju vojsku iz Hegliga.
Prema izjavama UN-a, ukoliko se u naredna tri mjeseca ne razriješe pitanja oko granica, najvjerovatnije će se uvesti sankcije za obje strane. Dvije zemlje se takođe moraju dogovoriti i o pravima svojih građana u susjednoj zemlji. Oko 500.000 građana Južnog Sudana su sada stranci na sjeveru, a 80.000 građana Sudana na jugu.