Prelet američkih aviona uoči neustavnog Dana RS-a udarna vijest britanskog Guardiana
List navodi da su avioni letjeli iznad Tuzle i Brčkog, ali i da su se mogli čuti u Banjoj Luci, gdje će se održati "32. godišnjica proglašenja Republike Srpske".
Pojašnjava se da su proslave, koje uključuju paradu paravojnih snaga, gesta prkosa protiv bosanske državnosti.
Ustavni sud BiH je zabranio ovaj praznik kao diskriminirajući prema građanima nesrbima. Proglašenje Republike Srpske u januaru 1992. godine izazvalo je rat i kampanju etničkog čišćenja muslimana i Hrvata, u kojoj je život izgubilo 100.000 ljudi.
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske komentarišući letove američkih F-16 aviona našalio se da će oni doprinijeti svečanosti obilježavanja 9. januara. U govoru uoči praznika separatistički vođa ponovio je svoje dugogodišnje stajalište da je 'cilj srpskog naroda srpska država na ovim prostorima'", navodi se.
Pojašnjava se i da je Dodik dobio podršku predsjednika susjedne Srbije Aleksandra Vučića koji je najavio vatromet u utorak navečer u Beogradu, sinhroniziran s priredbama u Banjoj Luci i drugim gradovima u RS-u.
"Ovogodišnji mimohod održava se u jeku sve većeg broja napada i prijetnji izbjeglicama povratnicima, posebice Bošnjacima i Hrvatima povratnicima u Republiku Srpsku. U nedjelju su dvojica Srba uhapšena jer su pucali iz vatrenog oružja dok su se vozili pored bošnjačke zajednice u Srebrenici, poprištu masakra više od 8.000 većinom bošnjačkih muškaraca i dječaka 1995. godine, što je Haški sud za ratne zločine ocijenio kao čin genocida. Muškarci su pušteni u ponedjeljak nakon srpskih protesta koje je predvodilo pravoslavno svećenstvo i gradonačelnik Srebrenice", piše The Guardian.
Događaje je komentarisao politički analitičar Jasmin Mujanović koji je i autor knjige "Bošnjaci: Nacija nakon genocida".
“Među povratnicima postoji realan osjećaj nečega čega smo se dugo bojali, da Dodikov politički avanturizam i prevarantstvo počinje rađati nasilje”, rekao je Mujanović.
Haris Imamović, politički analitičar i bivši savjetnik člana Predsjedništva, kazao je da je u pitanju problem odvraćanja i da zapadni donositelji odluka nemaju mehanizme odvraćanja i nemaju čvrstu moć
Mujanović je rekao da su letovi F16 dobrodošli, ali nedovoljan signal američke odlučnosti.
"Mislim da to ne znači značajnu promjenu u američkoj politici. Ali to je u najmanju ruku neka vrsta priznanja od strane američkih dužnosnika da su izgubili PR bitku, u smislu da više niko ne shvaća američke prijetnje vrlo ozbiljno", kazao je Mujanović.
Rekao je kako je vjerodostojnost SAD-a potkopana politikom popuštanja prema separatistički nastrojenim Srbima i Hrvatima u Bosni, naprimjer odobravanjem stvaranja državne vlade prošle godine koja im je dala značajnu moć i stavila Ministarstvo sigurnosti pod kontrolu jednog od Dodikovih političkih partnera.
Mujanović je također zamjerio Washingtonu što nije osudio Vučića za lažiranje izbora u Srbiji prošlog mjeseca.
Dodik je sankcioniran od SAD-a zbog korupcije, a od strane Velike Britanije zbog potkopavanja “legitimiteta i funkcionalnosti” bosanske države.
“Iako je zajednička operacija američkih zračnih snaga i bosanske vojske dobrodošla kao sredstvo odvraćanja, moramo ići dalje,” rekla je Alicia Kearns, predsjednica odbora za vanjske poslove britanskog parlamenta koja je predvodila potez za sankcioniranje Dodika 2022.
“Želim vidjeti kako se Ujedinjeno Kraljevstvo ponovno pridružuje EUFOR-u, NATO trupe stacionirane u Brčkom i EU da se konačno pridružuju Ujedinjenom Kraljevstvu i SAD-u u sankcioniranju Dodika i njegovih prijatelja", kazala je Kerns.