U američkoj tužbi, koju su u ponedjeljak u Kaliforniji podnijele advokatske firme Edelson PC i Fields PLLC, tvrdi se da su propusti kompanije da kontrolišu sadržaj i dizajn njene platforme doprinijeli nasilju u stvarnom svijetu s kojim se suočava zajednica Rohinja. U koordinisanoj akciji, britanski advokati su također dostavili pismo obaveštenja kancelariji Fejsbuka u Londonu.
Kompanija je saopštila da je "prespora da bi spriječila dezinformacije i mržnju" u Mijanmaru i rekla je da je od tada poduzela korake za suzbijanje zloupotreba platformi u regiji, uključujući zabranu vojsci da koristi Facebook i Instagram nakon puča 1. februara.
Facebook je saopćio da je zaštićen od odgovornosti za sadržaj koji objavljuju korisnici američkim internetskim zakonom poznatim kao Odjeljak 230, koji smatra da online platforme nisu odgovorne za sadržaj koji postavljaju treće strane. U tužbi se navodi da će se pozvati na burmanski zakon ako se odbrana pozove na član 230.
Anupam Chander, profesor na Pravnom centru Univerziteta Georgetown, rekao je da pozivanje na burmanski zakon nije "neprikladno". Međutim, on je predvidio da je "malo vjerovatno da će to biti uspješno".
Više od 730.000 muslimana Rohinja pobjeglo je iz Mijanmara u avgustu 2017. nakon vojnog obračuna za koji su izbjeglice rekli da je uključivao masovna ubistva i silovanja. Grupe za ljudska prava su dokumentovale ubistva civila i paljenje sela.
Vlasti Mijanmara kažu da su se borile protiv pobune i poriču da su počinile sistematske zločine.
Istražitelji UN-a za ljudska prava su 2018. rekli da je upotreba Facebooka igrala ključnu ulogu u širenju govora mržnje koji je podstakao nasilje. Mediji su utvrdili da je bilo više od 1.000 primjera objava, komentara i slika koji su napadali Rohinja i druge muslimane na Facebooku.