Rusija i SAD objavili podatke o nuklearnom naoružanju: Poznato šta sve posjeduju dvije sile
Kako se navodi, Sjedinjene Američke Države i Rusija su u septembru 2022. godine razmijenili informacije o strateškom ofanzivnom oružju što uključuje podatke o teškim bombarderima, interkontinentalnim balističkim projektilima kao i o balističkim raketama koje se lansiraju iz podmornice.
Prema podacima koji su objavljeni na službenoj stranici Ministarstva vanjskih poslova Rusije, ova država posjeduje 540 razmještenih interkontinentalnih balističkih raketa, balističkih raketa koje se lansiraju iz podmornica te teških bombardera.
S druge strane, podaci pokazuju kako Sjedinjene Američke Države broje 659 projektila koji se ubrajaju u ove kategorije.
Kada je riječ o bojevim glavama raspoređenim na interkontinentalnim balističkim projektilima, projektilima koje se lansiraju iz podmornica te nuklearnih bojevih glava koje su raspoređene na avione, Rusija raspolaže s 1.549 ovakvih bojevih glava, dok Sjedinjene Američke Države posjeduju 1.420.
Na kraju, u sklopu ugovora, strane su bile dužne objaviti i podatke o neraspoređenim lanserima interkontinentalnih balistički projektila, neraspoređenim lanserima projektila iz podmornice te neraspoređenim teškim bombarderima. U ovom segmentu, Rusija posjeduje 759 ovakvih lansera dok su Sjedinjene Američke Države prijavile 800.
Inače, novi ugovor START stupio je na snagu 5. februara 2021. godine te su se strane složile da ugovor traje do 4. februara 2026. godine.
Tokom sklapanja dogovora, Sjedinjene Američke Države i Rusija su se obavezale da će ograničiti broj nuklearnog naoružanja i to tako da će imati do 700 raspoređenih interkontinentalnih i drugih raketa, 1.550 nuklearnih bojevih glava raspoređenih na interkontinentalne i druge projektile te 800 neraspoređenih lansera i teških bombardera.
Od 2011. godine, Rusija i SAD su u sklopu ogovora obavili ukupno 18 inspekcija nuklearnog naoružanja te su tom prilikom razmijenili 24.672 obavještenja.