Ruski brod ispalio hice upozorenja zbog njemačkog helikoptera iznad Baltičkog mora
Detalji incidenta ostaju neotkriveni, uključujući razlog korištenja signalne municije i tačne postupke ruske posade.
Komentarišući incident na sastanku NATO-a u Briselu, njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock istakla je potrebu jačanja zaštite kritične infrastrukture u regiji zbog rizika od hibridnih napada Rusije.
Prema njenim riječima, patrole u Baltičkom moru bit će proširene, posebice za nadzor cjevovoda i kablova za prijenos informacija.
Baerbock je primijetila da se Baltičko more sve više koristi za zaobilaženje sankcija nametnutih Rusiji zbog njenog rata protiv Ukrajine. Broj hibridnih napada raste, što zahtijeva aktivnije protudjelovanje.
Rusija aktivno koristi hibridne napade u Europi, kombinirajući kibernetičke napade, dezinformacije, špijunažu i fizičku sabotažu kako bi destabilizirala regiju.
U 2024. godini zabilježeni su brojni slučajevi takvih napada u različitim zemljama EU-a.
Ruski hakeri ciljali su kritičnu infrastrukturu, uključujući energetske i državne sistema, u zemljama kao što su Poljska, Latvija i Njemačka.
Ruski agenti također su osumnjičeni za potkopavanje podmorskih komunikacijskih kablova i plinovoda, posebno u baltičkoj regiji. To je navelo evropske zemlje da potpišu ugovor o zaštiti podvodne infrastrukture.
Litvanija je obnovila komunikacijski kabel sa Švedskom preko Baltičkog mora. Općenito, podmorski kabeli se često sijeku na ovom području, a sve više stručnjaka sumnjiči Rusiju za takve sabotaže.