Iskoristili veto
107

SAD blokirale rezoluciju o miru u Gazi: Uslijedile oštre poruke drugih država

Piše: F. H.
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Sjedinjene Američke Države u srijedu su stavile veto na rezoluciju Vijeća sigurnosti UN-a kojom se zahtijeva trenutni prekid vatre u ratu u Gazi.

Vijeće je velikom većinom glasalo za rezoluciju, 14 od 15 članova glasalo je "za", uključujući američke saveznike Britaniju i Francusku, ali je veto osudio na propast.

Zamjenik američkog ambasadora Robert Wood rekao je da su Sjedinjene Države sedmicama radile kako bi izbjegle veto na rezoluciju koju je sponzoriralo 10 izabranih članova Vijeća i izrazio žaljenje što kompromisni jezik nije prihvaćen.

"Tijekom pregovora jasno smo dali do znanja da ne možemo podržati bezuvjetni prekid vatre koji nije uspio osloboditi taoce. Hamas bi to vidio kao opravdanje svoje cinične strategije da se nada i moli da međunarodna zajednica zaboravi na sudbinu više od 100 talaca iz više od 20 država članica koji su držani 410 dana", kazao je ambasador SAD-a.

Rezolucija o kojoj se glasalo “zahtijeva trenutni, bezuvjetni i trajni prekid vatre koji moraju poštovati sve strane, te nadalje ponavlja svoj zahtjev za hitnim i bezuvjetnim oslobađanjem svih talaca”.

Emotivni odgovor na veto palestinskog zamjenika ambasadora UN-a, Majeda Bamye, odražava rašireni bijes i razočaranje neuspjehom najmoćnijeg tijela UN-a da zahtijeva prekid više od 13-mjesečnog rata, koji je ubio više od 43.000 Palestinaca, prema ministarstvu zdravstva Gaze, i ostavio većinu teritorija u ruševinama.

Nepostojanje prekida vatre dopušta nastavak "punopravnog izraelskog napada na palestinski narod i palestinsku zemlju", rekao je Bamya vijeću. "Prekid vatre će omogućiti spašavanje života - svih života. To je bila istina prije godinu dana. Danas je to još više istinito".

Naglašavajući desetine hiljada palestinskih smrti, Bamya je upitao: "Imaju li oni pravo ubijati, a jedino pravo koje mi imamo je umrijeti?"

Članovima vijeća poručio je: "Vi ste svjedoci pokušaja uništenja jednog naroda, uništenja jednog naroda".

Izraelski ambasadork u UN-u, Danny Danon, uzvratio je da rezolucija "nije bila put do mira, to je bila mapa puta za više terora, više patnje i više krvoprolića".

Nekoliko članica Vijeća sigurnosti UN-a u srijedu je osudilo četvrti američki veto na predloženu rezoluciju o prekidu vatre u Pojasu Gaze.

Kineski ambasador Fu Cong izrazio je razočaranje ishodom glasovanja i optužio SAD da ometaju nade Palestinaca "za preživljavanjem, gurajući ih dalje u tamu i očaj" korištenjem veta.

Rekavši da postupci država članica neće "izbjeći oštrom sudu povijesti", Fu je upitao: "Zar životi Palestinaca ništa ne znače?"

“Koliko još ljudi mora umrijeti prije nego što se (SAD) probude iz svog lažnog sna?” upitao je retorički.

Fu je tvrdio da su ponovljeni veta od strane SAD-a "smanjili autoritet Vijeća sigurnosti i međunarodnog prava na dosad najnižu razinu".

“Pozivamo SAD da ozbiljno shvati svoje odgovornosti stalne članice Vijeća. SAD bi trebao prestati biti pasivan i izbjegavati", rekao je.

Alžirski izaslanik, Amar Bendjama, rekao je: "Današnja poruka je jasna izraelskoj okupacijskoj sili; ‘Možete nastaviti sa svojim genocidom, možete nastaviti sa svojim kolektivnim kažnjavanjem palestinskog naroda potpuno nekažnjeno'".

Rekao je da je američki veto poslao još jednu "jasnu" poruku palestinskom narodu, prije nego što je dodao da "dok je velika većina svijeta solidarna s vašom nevoljom, drugi ostaju ravnodušni prema vašoj patnji".

Francuski ambasador Nicolas de Riviere izrazio je "duboko žaljenje" zbog veta i istaknuo da se situacija u Gazi svakim danom pogoršava.

“Međunarodno humanitarno pravo se gazi”, rekao je, naznačivši da bi jedini odgovor bio prekid vatre.

Ruski ambasador pri UN-u Vasilij Nebenzja ustvrdio je da nije šok što su SAD stavile veto na rezoluciju.

"SAD je mjesecima opstruirao i zamagljivao, stajao na putu akciji Vijeća za rješavanje katastrofalne situacije u Gazi i igrao na jednoj strani sukoba kako bi unaprijedio vlastite političke ciljeve nauštrb života Palestinaca", rekao je. .

Veto je bio "nesavjestan", rekao je. “Ne trebaju nam Sjedinjene Države držati lekcije o licemjerju. Licemjerje je ono što svakodnevno pokazuju u različitim sukobima".

Obraćajući se zamjeniku američkog izaslanika Robertu Woodu, Nebenzia je rekao: "Danas ste definitivno pokazali da ste u potpunosti odgovorni za smrt desetina hiljada nevinih civila, za zabrane izbjeglica, patnje talaca i nezakonito zatočenih Palestinaca".

Izaslanica Velike Britanije, Barbara Woodward, koja je također predsjedavajuća Vijeća sigurnosti u novembru, izrazila je žaljenje zbog veta.

"Međunarodno humanitarno pravo moraju poštovati sve strane”, rekla je.

Izaslanica Gvajane, Carolyn Rodrigues-Birkett, izrazila je žaljenje i istaknula da je "uništenje palestinskog naroda velika mrlja na našoj kolektivnoj ljudskoj savjesti".

Rodrigues-Birkett je rekao da je mogućnost Vijeća da ukloni tu mrlju "sputana vetom".

"Nastavak čiste bijede ne može i ne smije biti sudbina Palestinaca", rekla je, pozivajući na prekid sukoba.