U okviru partnerstva, koje su najavili predsjednik Joe Biden, britanski premijer Boris Johnson i australijski premijer Scott Morrison, SAD i Britanija će Australiji pružiti tehnologiju i mogućnosti za razmještanje podmornica na nuklearni pogon.
Lideri su naglasili da Australija neće raspoređivati nuklearno oružje, već će koristiti brodske sisteme nuklearnog pogona za zaštitu od budućih prijetnji.
"Svi prepoznajemo imperativ dugoročnog osiguranja mira i stabilnosti u Indo-Pacifiku", rekao je Biden i dodao:
"Moramo biti u mogućnosti riješiti kako trenutno strateško okruženje u regiji, tako i način na koji se ono može razvijati jer budućnost svake naše nacije, a i svijeta u potpunosti ovisi o slobodnom i otvorenom Indo-Pacifiku, koji će trajati i cvjetati u sljedećim desetljećima."
Morrison je rekao da će se podmornice graditi u Adelaideu u bliskoj saradnji sa SAD-om i Britanijom.
"Nastavit ćemo ispunjavati sve naše obveze u pogledu neširenja nuklearnog oružja", rekao je.
Johnson je to nazvao važnom odlukom Australije za stjecanje tehnologije. Rekao je da će to učiniti svijet sigurnijim.
Washington i njegovi saveznici traže načine da se odupru rastućoj moći i utjecaju Kine, posebno njenom nagomilavanju vojske, pritiscima na Tajvan i raspoređivanju u spornom Južnokineskom moru.
Trojica lidera nisu spomenuli Kinu, a visoki dužnosnici Bidenove administracije su kazali da je cilj ovog poteza suprotstavljanje Pekingu.
Kineska ambasada u Washingtonu reagovala je, međutim, rekavši da zemlje "ne bi trebale graditi blokove isključenja koji ciljaju ili štete interesima trećih strana".
"Konkretno, trebali bi se otresti hladnoratovskog mentaliteta i ideoloških predrasuda", navodi se.
Američki zvaničnici rekli su da će nuklearni pogon omogućiti australijskoj mornarici da radi tiše, na duže periode, i pružiti odvraćanje širom Indo-Pacifika.
Zvaničnici su rekli da će partnerstvo, nazvano AUKUS, uključivati i saradnju u oblastima, uključujući vještačku inteligenciju i kvantnu tehnologiju.