Samo tri od deset ispitanih Amerikanaca na svjetskoj karti znalo pronaći Iran
Morning Consult navodi kako je 28 posto učesnika pronašlo Iran na karti na kojoj je prikazan Bliski istok. Anketu su proveli 4. i 5. januara, prije nego iranska vojska ispalila projektila na dvije iračke baze u kojima se nalaze i američke trupe.
Na većoj mapi koja prikazuje svijet, Iran je pronašlo 23 posto učesnika dok je osam posto mislilo kako je Iran ustvari tamo gdje je Irak na manjoj mapi.
Anketa je pokazala da kako američki učesnici ne znaju geografiju stranih zemalja pa čak ni onih s kojima su SAD u trajnom konfliktu. Ipak, neki ispitanici su prošli bolje od drugih. Muškarci su duplo više bili sposobniji od žena u pronalasku Irana na obje karte, potvrđujući ono što je pokazao eksperiment ove kompanije 2017. godine kada su tragali za Sjevernom Korejom.
Bogatiji i obrazovaniji učesnici su većinom bili upravu, a faktori kao što su politička opredijeljenost i dob nisu bili relevantni faktori.
Vijest o Soleimanijevoj smrti, za koju je 49 posto učesnika izjavilo da su čuli mnogo, privukla je pažnju na američku politiku u Bliskom istoku, s pitanjima visokoprofiliranih Demokrata da li je napad na Međunarodnom aerodromu u Bagdadu naredio predsjednik Donald Trump.
Oko 47 posto učesnika podržalo je zračni napad u kojem je ubijen Soleimani, a 40 posto protiv. Oko 70 posto Demokrata je bilo protiv napada, dok je 85 Republikanaca bilo za.
Značajno je to da nisu postojale statističke razlike u podršci napadu između onih koji su mogli prepoznati Iran i onih koji to nisu mogli. Anketa je provedena na 1.995 učesnika.
Dok je lavovski dio učesnika podržao operaciju, javno mišljenje o njenim efektima je mnogo negativnije - 69 posto ih smatra da će napad na Soleimanija vjerovatno izazvati rat, a polovina ih smatra da je to učinilo SAD manje sigurnim.