Samoubilački napad u Kabulu: Ubijen talibanski ministar, SAD ranije nudio pet miliona dolara za njega
Khalil Haqqani je dajdža sadašnjeg talibanskog ministra unutrašnjih poslova Sirajuddina Haqqanija, koji vodi moćnu mrežu Haqqani, odjel šire talibanske organizacije.
U srijedu se bombaš samoubica prerušio u posjetioca kompleksa Ministarstva za izbjeglice, detonirajući svoju bombu dok je Haqqani potpisivao papire, rekao je portparol ministarstva za CNN. Još šest osoba je ubijeno, prenio je Reuters pozivajući se na njegovog rođaka.
U izjavi koju su objavili talibani, glasnogovornik je rekao da je grupa primila vijest o Haqqanijevoj smrti s "dubokom tugom".
Talibani su okrivili ISIS za "kukavički napad", nazivajući ovu grupu "frakcijom koja lažno ispovijeda islam dok druge muslimane proglašava nevjernicima". ISIS još nije preuzeo odgovornost za napad.
Haqqani je najistaknutija žrtva bombaškog napada u Afganistanu otkako su se talibani vratili na vlast prije tri godine.
"Izgubili smo vrlo hrabrog mudžahida", rekao je njegov rođak Anas Haqqani za Reuters, koristeći talibanski izraz za svoje borce. "Nikada nećemo zaboraviti njega i njegovu žrtvu", dodao je.
Godine 2011. Sjedinjene Države su klasifikovale Khalila Haqqanija kao posebno označenog globalnog teroristu, nudeći nagradu do 5 miliona dolara za informacije vezane za njega. On je također na sankcionoj listi Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda iz 1988.
Mreža Haqqani izvela je niz velikih napada tokom rata u zemlji i pojavile su se tenzije između nje i talibana.
Označena od SAD-a stranom terorističkom organizacijom i obuhvaćena talibanskim kišobranom, mreža održava svoje posebne linije djelovanja, prema Institutu za proučavanje rata.
Tenzije između Haqqanijeve mreže i ostatka talibana uglavnom su posljedica razlika u strategiji upravljanja, prema mišljenju istraživačkog centra Chatham House sa sjedištem u Velikoj Britaniji.
Dok se čini da ministri u Kabulu žele da se angažuju s međunarodnom zajednicom, talibanski lideri u Kandaharu, drugom gradu u Afganistanu, nisu voljni da se povezuju sa strancima, kaže Chatham House.
Sirajuddin Haqqani je čak posegnuo za Zapadom kako bi zatražio obuku graničnih snaga, tvrdi se, dok se lideri u Kandaharu plaše da će saradnja sa zapadnim zemljama izazvati antagonizaciju njihovih pristalica.