The Washinghton Post piše da je ova obavijest dostavljena na ruke generalnom sekretaru UN-a Antoniju Guterresu, rekao je visoki dužnosnik Trumpove administracije koji je želio ostati anoniman jer pismo još nije objavljeno.
Prema uslovima zajedničke rezolucije koju je Kongres usvojio 1948. godine, SAD moraju dati pismeno upozorenje i platiti organizaciji dugovanja kako bi izašle iz nje.
Još nije jasno može li Trump povući SAD iz organizacije i sredstva bez odobrenja Kongresa. Kada je prvi put zaprijetio o povlačenju, demokratski zakonodavci su tvrdili da je to zakonito i da ne odobravaju.
Senator Robert Menendez je na Twitteru objavio da je Kongres također obaviješten o ovoj odluci.
Odluka da se iz WHO-a povuku usred pandemije stavlja SAD u sukob s tradicionalnim saveznicima.
"Imamo mnogo saveznika za poboljšanje odnosa s WHO-om, ali nemamo ih u napuštanju ove organizacije. Postoji svaki podsticaj da ostanete i učinite WHO efikasnijim. To gubimo ako se povučemo čak i na određeno vrijeme. Nadam se da ćemo se osvijestiti", kazao je američki ambasador koji je do 2017. godine bio pomoćnik sekretara za globalna pitanja u Odjelu za zdravstvo i ljudske usluge.
Odluka o povlačenju dolazi nakon višemjesečnih kritika i prijetnji američkog predsjednika.
U prvim danima izbijanja pandemije, Trump je pohvalio Kinu i WHO na njihovoj saradnji i uspješnom sprečavanju širenja zaraze. Međutim, kako se koronavirus zadržao u SAD-u, Trump je počeo s optuživanjem organizacije da štiti Kinu koja je odgovorna za virus te da nisu adekvatno odgovorili na pandemiju.
U aprilu je Trump objavio da zamrzava sva nova finansijska sredstva i donacije za WHO.
"WHO je potisnuo dezinformacije Kine o koronavirusu", kazao je tada Trump.