Ubijena bez razloga
30

Slijedi li haos u SAD-u? Snimak body kamere pokazao policajca kako puca u nenaoružanu crnkinju

B. H.
Screenshot: Youtube
Screenshot: Youtube
Snimak body kamere, koju je objavila državna policija Illinoisa, pokazuje policajce kako pucaju u nenaoružanu Afroamerikanku u njenom domu nakon što je pozvala pomoć zbog mogućeg uljeza.

U Sjedinjenim Američke Državama, gdje je policijska represija nad manjinama postala sve češća, ubistvo je privuklo nacionalnu pažnju, a predsjednik Joe Biden rekao je da bi Sonya Massey "trebala biti živa danas".

Do sada je za ubistvo optužen jedan od policajaca uključenih u ovaj slučaj.

Massey (36), nazvala je 911 da prijavi mogućeg uljeza u svom domu, a policija je stigla nakon ponoći 6. jula, prema uredu šerifa okruga Sangamon.

Na videosnimci objavljenoj u ponedjeljak, Massey se vidi kako razgovara s dvojicom policajaca u svom domu, dok oni traže ličnu kartu, a ona pretražuje papirologiju.

Šerifovi zamjenici je zatim zamole da provjeri lonac s kipućom vodom na štednjaku, rekavši: "Ne treba nam požar dok smo ovdje".

Kad se jedan od zamjenika odmakne, Massey ga pita zašto, a on uz smijeh odgovori: "Odmakni se od vode koja je vrela."

Držeći lonac, Massey smireno odgovara "Oh, prekoravam te u ime Isusovo" -- na što policajac odgovara "Bolje je..no nemoj. Kunem se Bogom pucat ću ti u je..no lice".

Ispričavajući se, Massey čučne iza pulta dok policajci viču "ispusti je..eni lonac." Zatim zaobiđu ugao pulta i počnu pucati.

Nakon toga, jedan od policajaca rekao je da su se bojali "da im se je..na kipuća voda ne dospije u je..nu glavu".

Policajac Sean Grayson, koji je bijelac, optužen je za ubistvo. Biden je u ponedjeljak nazvao Massey "voljenom majkom, prijateljicom, kćerkom i mladom crnkinjom".

"Kada pozovemo pomoć, svi mi kao Amerikanci - bez obzira na to ko smo ili gdje živimo - trebali bismo to moći učiniti bez straha za svoje živote", rekao je u izjavi.

Istaknuti advokat za građanska prava Ben Crump, koji zastupa porodicu Massey, nazvao je to "jednim od najgorih videosnimaka policijske pucnjave ikada".

Policijske pucnjave i brutalnost, posebno slučajevi nasilja bijelaca nad crncima u zemlji s dugom historijom diskriminacije, često izazivaju bijes i demonstracije u Sjedinjenim Američkim Državama, kao i odbranu i otpor gorljivih pristaša policije.

Američki decentralizovani policijski sistem, gdje su pojedinačni gradovi i okruzi odgovorni za vlastitu policiju, znači da nema nacionalnih zahtjeva za obuku i to čini reformu izuzetno teškom.

Kao dodatak komplikacijama, u Sjedinjenim Američkim Državama ima više oružja nego ljudi, što znači da policija često trenira za nasilne susrete s građanima.

SAD