Tektonske promjene
91

Slijedi li veliki povratak ISIL-a nakon pada Assada: Kurdi obustavljaju operacije protiv njih

Piše: B. H.
Foto: ISW
Foto: ISW
Visoki komandant Kurdskih snaga u Siriji upozorio je da obnovljena tzv. Islamska država (ISIL) počinje iskorištavati haos koji je nastao padom Bashara al-Assada.

Munjeviti napredak opozicionih grupa prema Damasku bio je u centru pažnje, ali revolucija je stvorila vakuum moći širom zemlje. Ono što se dešava u Siriji je prilika, ali i trenutak velike opasnosti.

Dok se zemlja bori da izađe iz tame i brutalnosti Asadovog režima, mnoge grupe se bore za pozicije u ovoj novoj stvarnosti – i upravo u tom prostoru ISIL pokušava prikupiti snagu. Na sjeveroistoku, Kurdi su zabrinuti zbog onoga što bi se moglo dogoditi.

Jedna od najvažnijih ličnosti u ovoj regiji je general Abdi Mazloum, vrhovni komandant Sirijskih demokratskih snaga (SDF). On upozorava Zapad da ISIL već pokušava iskoristiti ovu pometnju.

"ISIL je sada jači u sirijskoj pustinji. Ranije su bili u udaljenim područjima i skrivali se, ali sada imaju veću slobodu kretanja jer ne nailaze na probleme s drugim grupama i nisu u sukobu s njima. Na područjima pod našom kontrolom, njihove aktivnosti su se također povećale. Prije nekoliko dana, tri člana snaga unutrašnje sigurnosti ubijena su blizu al-Hasake u operaciji ISIL-a", kazao je za Sky News

Od početka građanskog rata, Sirija je podijeljena na različite zone kontrole. Regionalne i međunarodne sile također imaju utjecaj u određenim dijelovima – Turci, Rusi, Iranci i SAD.

Sirijske demokratske snage su formirane 2015. godine kao koalicija s ciljem borbe protiv ISIL-a. SDF se prvenstveno sastoji od kurdskih boraca iz YPG i YPJ i podržavaju ih i obučavaju SAD. Ideološki, SDF je povezan s teritorijom poznatom kao Rojava, koja je autonomno administrirana regija.

Nakon poraza ISIL-a 2019. godine, SDF je također preuzeo kontrolu nad velikim područjima sjeveroistočne Sirije – koja sada predstavlja kriznu tačku. Opozicione pobunjeničke grupe žele zauzeti te gradove, sela i naselja, a već je bilo sukoba.

General Mazloum se nada da se situacija može kontrolirati. Kaže da lokalni komandanti komuniciraju sa svojim kolegama iz pobunjeničkih grupa kako bi smirili tenzije. Ali odnos s snagama koje podržava Turska – poput Sirijske nacionalne armije – mnogo je teže upravljati. Borbe s ovim grupama bile su intenzivnije.

Turska je uznemirena zbog kurdskog utjecaja na svojoj granici i pokušava ga potisnuti. Izvela je invazije na Siriju i sponzorirala milicije kako bi ostvarila svoje ciljeve.Ankara vidi YPG i YPJ – ključne dijelove SDF-a – kao ništa drugačije od PKK-a, separatističkog pokreta koji je označila kao terorističku organizaciju.

Obustavljene protuterorističke operacije

Ako se tenzije ne stave pod kontrolu, mogle bi značajno eskalirati. Trenutno Amerikanci pokušavaju djelovati kao posrednici. Ali general Mazloum kaže da sukobi s turski podržanim grupama otežavaju koncentraciju na sprječavanje ponovnog jačanja ISIL-a.

Zbog sigurnosne situacije, morali su obustaviti protuterorističke operacije.

"Trenutno su zajedničke operacije protiv ISIL-a obustavljene. Ovo nije odluka, već vojna stvarnost, jer je i koalicija zauzeta tekućim sukobom. Zbog toga naglašavam da će, ako se ovi napadi nastave, zajedničke operacije ostati obustavljene", kaže Mazloum.

Također upozorava da je moguće da zatvorenici ISIL-a koji se drže u kampovima i zatvorima pobjegnu usred haosa. ISIL potiče napade na ove zatvore kao način oslobađanja svojih ideološki najtvrđih regruta.

"Generalno, efikasnost naših snaga i snaga koalicije protiv ISIL-a opada kada smo fokusirani na zaštitu civila i naših zajednica, jer se napori preusmjeravaju na tekući sukob. Zato kažem da, ako se borbe nastave i intenziviraju, to će ići na ruku ISIL-u. Iskreno, trenutno postoji značajna prijetnja sigurnosti ovih zatvorskih centara", dodaje Mazloum.

Dok Sirijci slave kraj Asadovog režima, pred njima je velika opasnost i prijetnja ponovnog oživljavanja Daesha, grupe za koju je Zapad mislio da je poražena.