Tokom pandemije Covida
44

Šokantno otkriće: Amerikanci vodili tajnu kampanju protiv vakcinacije kako bi potkopali Kinu

B. H.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Istraga novinske agencije Reuters otkriva kako je američka vojska pokrenula tajni program tokom pandemije kako bi diskreditirala medicinske napore Kine.

Na vrhuncu pandemije COVID-19, vojska Sjedinjenih Američkih Država pokrenula je tajnu kampanju kako bi se suprotstavila onome što je smatrala sve većim utjecajem Kine na Filipinima, zemlji koju je smrtonosni virus posebno pogodio , pokazalo je istraživanje novinske agencije Reuters.

Putem lažnih internetskih računa namijenjenih lažnom predstavljanju Filipinaca, sprovodila se kampanja protiv vakcinacije, izvijestio je Reuters u priči objavljenoj u petak. Objave na društvenim mrežama osuđivale su kvalitetu maski za lice, kompleta za testiranje i prve vakcine koje je bilo dostupno na Filipinima – kineske vakcine Sinovac.

O tajnoj operaciji nije se ranije izvještavalo. Cilj je bio posijati sumnju u sigurnost i učinkovitost vakcina i druge pomoći za spašavanje života koju je isporučila Kina, pokazalo je istraživanje Reutersa.

Identificirano je najmanje 300 računa na X, bivšem Twitteru, koji su odgovarali opisima bivših američkih vojnih dužnosnika upoznatih s operacijom. Gotovo svi su stvoreni sredinom 2020. i usredotočeni na slogan #Chinaangvirus "Kina je virus".

Kampanja na društvenim mrežama

"COVID je došao iz Kine i VAKCINA je također došla iz Kine, ne vjerujte Kini!" glasio je jedan tipičan tweet iz jula 2020.

Riječi su objavljene pored fotografije šprice pored kineske zastave i rastućeg grafikona infekcija. Drugi post je glasio: "Iz Kine – OZO, maska ​​za lice, cakcine: LAŽ. Ali koronavirus je stvaran".

Nakon što je Reuters poslao upit X-u o računima, ova kompanija društvenih medija uklonila je profile, utvrdivši da su dio koordinirane bot kampanje na temelju obrazaca aktivnosti i internih podataka.

Napori američke vojske protiv vakcinacije započeli su u proljeće 2020. i proširili su se izvan jugoistočne Azije prije nego što su prekinuti sredinom 2021.

Pentagon je prilagodio kampanju lokalnoj publici diljem centralne Azije i Bliskog istoka koristeći kombinaciju lažnih računa društvenih medija na više platformi kako bi proširio strah od kineskih vakcina među muslimanima u vrijeme kada je virus ubijao desetke hiljada ljudi svaki dan.

Ključni dio strategije: pojačati osporavanu tvrdnju da bi se kineske injekcije mogle smatrati zabranjenima prema islamskom zakonu, budući da vakcine ponekad sadrže svinjsku želatinu.

Vojni program započeo je za vrijeme bivšeg predsjednika Donalda Trumpa i nastavio se mjesecima nakon predsjedničkog mandata Joea Bidena – čak i nakon što su zabrinuti rukovoditelji društvenih medija upozorili novu administraciju da Pentagon širi dezinformacije o COVID-u, naveo je Reuters.

Bidenova Bijela kuća izdala je ukaz u proljeće 2021. kojim se zabranjuju kampanje protiv vakcinacije, čime su se također omalovažavale vakcine koja proizvode drugi konkurenti, a Pentagon je pokrenuo internu reviziju.

Glasnogovornici Trumpa i Bidena nisu odgovorili na zahtjeve za komentar o tajnom programu, izvijestio je Reuters.

Visoki dužnosnik Ministarstva odbrane priznao je da je američka vojska uključena u tajnu propagandu kako bi omalovažila kinesku vakcinu u zemljama u razvoju, ali neimenovani dužnosnik odbio je dati detalje.

Glasnogovornica Pentagona rekla je da američka vojska "koristi različite platforme, uključujući društvene medije, kako bi se suprotstavila zlonamjernim napadima utjecaja usmjerenim na SAD, saveznike i partnere". Navela je da je Kina započela “kampanju dezinformacija kako bi lažno optužila Sjedinjene Države za širenje COVID-19".

"Užasnut sam i razočaran"

Kinesko ministarstvo vanjskih poslova u e-poruci je saopćilo da već dugo tvrdi da američka vlada manipulira društvenim medijima i širi dezinformacije.

Glasnogovornik filipinskog Ministarstva zdravstva rekao je da "Reutersova otkrića zaslužuju da budu istražena i da ih saslušaju nadležna tijela uključenih zemalja".

Neki američki stručnjaci za javno zdravstvo osudili su program Pentagona, rekavši da dovodi civile u opasnost zbog potencijalne geopolitičke dobiti.

"Mislim da se to ne može odbraniti. Izuzetno sam užasnut i razočaran kad čujem da bi američka vlada to učinila", rekao je Daniel Lucey, specijalist za zarazne bolesti na Geisel School of Medicine na Dartmouth Collegeu.

Napori da se potakne strah od kineskih vakcina riskirali su potkopavanje ukupnog povjerenja javnosti u vladine zdravstvene inicijative, uključujući vakcine proizvedene u SAD-u koja su kasnije postala dostupna, rekli su Lucey i drugi.

Iako se pokazalo da su kineske vakcine manje učinkovite od američkih Pfizera i Moderne, sva je odobrila Svjetska zdravstvena organizacija. Sinovac nije odgovorio na molbu za komentar.

"Trebalo je biti u našem interesu da što više vakcina dođe u ruke ljudi", rekao je Greg Treverton, bivši predsjednik američkog Nacionalnog obavještajnog vijeća, koje koordinira analize i strategije brojnih špijunskih agencija u Washingtonu.

Ono što je Pentagon učinio, rekao je Treverton, "prelazi granicu".