Moderno ratovanje
37

Šta su termobarične bombe koje Rusi navodno koriste u Ukrajini

F. H.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Ministarstvo odbrane Velike Britanije tvrdi da je Rusija u Ukrajini upotrijebila termobarične bombe. Termobarično oružje ima puno veću razornu moć od konvencionalnog oružja iste veličine i ostavlja užasne posljedice u radijusu ekspolozije.

Ministarstvo odbrane Velike Britanije je na oficijalnom tviter nalogu objavilo kako je Rusija potvrdila da je koristila raketni bacač TOS-1A. Ovo oružje koje koristi termobarične rakete ima domet do 9 kilometara, a Rusi ga nazivaju teškim bacačem plamena.

Termobarične bombe (drugi nazivi u upotrebi su vakum bombe ili aerosolne bombe) sastavljene su od dva odvojena skladišta eksplozivnog punjenja. Nakon što bomba ili raketa pogode metu dolazi do prve manje eksplozije koja raspršuje eksplozivno punjenje u obliku pare. Drugo punjenje aktivira "paru" što rezultira u ogromnoj eksploziji koja osim razaranja u zoni udara uništava kisik što dovodi do velike patnje za žrtve.

Međunarodni zakoni i pravila ratovanja u principu ne zabranjuju upotrebu ovog oružja, ali ako se koriste protiv civila, škola ili bolnica može biti smatrano ratnim zločinom na osnovu Haških konvencija o pravilima ratovanja iz 1899. i 1907. godine. Tužitelj Međunarodnog krivičnog suda Karim Khan je izjavio kako će istražiti potencijalne ratne zločine u Ukrajini.

Prva upotreba ovoga oružja je zabilježena još od strane Njemačke u Drugom svjetskom ratu, nakon toga su ga koristile Sjedinjene Američke Države u Vijetnamu, prilikom napada na kompleks pećina u planinama Tore Bore, 2001. godine i 2017. godine protiv ISIL-a. Rusija je ovo oružje koristila 1999. godine u borbama protiv Čečenije. Režim Bašara al-Asada je koristio ruske verzije ovog oružja protiv pobunjenika.