Erdogan mora dati potvrdu
42

Šta znači turski zahtjev za pristup BRICS-u: Da li Turska ima jedno lice za Istok, a drugo za Zapad?

I. Sa.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Zahtjev Turske za pridruživanje grupi velikih ekonomija u usponu je pod lupom uoči ruskog predsjedavanja BRICS-om koji će se realizovati od 22. do 24. oktobra.

BRIC, ili platformu Brazila, Rusije, Indije i Kine, pokrenula je Rusija 2009. godine kao neformalni klub kako bi se članovima pružio kanal za osporavanje svjetskog poretka kojim dominiraju SAD i njihovi zapadni saveznici. Južna Afrika se pridružila 2010. godine.

Dok analitičari kažu da se kandidatura Turske za članstvo više svodi na "igranje na obje strane" nego "izazivanje zapadnih saveznika", neki također izražavaju zabrinutost da se Ankara udaljava od Zapada.

"Kandidatura Turske za BRICS je još jedan primjer udaljavanja zemlje od transatlantske zajednice", rekao je za VOA Mandarin Asli Aydintasbas, gostujući saradnik u Centru Brookings Instituta za Sjedinjene Američke Države i Evropu.

Formalna prijava Turske prošle sedmice za članstvo u BRICS bloku ekonomija u razvoju potvrdila je spekulacije o planu nakon što je Kremlj u junu pozdravio "interes Turske za rad BRICS-a" i obećao da će podržati težnje Ankare da mu se pridruži.

Ovaj potez Ankare je prvi put da se članica Sjevernoatlantskog saveza (NATO) i kandidat za članstvo u Evropskoj uniji prijavila za pridruživanje grupi kojom dominiraju Rusija i Kina.

NATO je politički i vojni savez 32 zemlje koje su stvorile SAD za kolektivnu sigurnost protiv bivšeg Sovjetskog Saveza. To tijelo također služi kao medij za konsultacije sa državama članicama, saradnju, rješavanje sporova i upravljanje krizama.

BRICS ima za cilj da izazove političku i ekonomsku dominaciju uglavnom zapadnih, razvijenih nacija.

Zapadna Turska ima alternative

Analitičari kažu da je nestrpljenje Turske zbog zaustavljenih pregovora o pridruživanju EU također podstaklo njenu želju da uspostavi bliže odnose sa BRICS-om. Kandidatura Ankare za prijem u EU, pokrenuta 2005. godine, je odgođena.

Muhdan Saglam, komentator ruske energetike i rusko-turskih odnosa sa sjedištem u Ankari, rekao je za VOA Mandarin da je kandidatura Turske za BRICS način da pokaže da ima različita lica: jedno za Istok, a drugo za Zapad.

"Erdogan ovo koristi da pokaže da zapadna Turska ima alternative", objašnjava Saglam te dodaje:

"Ali, BRICS nije alternativa i zapadne vlasti to znaju. Važno je, međutim, jer se nijedna članica NATO-a nije prijavila za članstvo u drugoj organizaciji. U ovom slučaju, politički utjecaj može biti važniji od ekonomskih ili odbrambenih implikacija".

Ali, Saglam kaže da je ponuda za BRICS također sredstvo za olakšavanje poslova sa poslovnim partnerima poput Kine.

Zemlje članice BRICS-a čine oko 45 posto svjetske populacije i 28 posto globalne ekonomije. Također proizvode više od trećine svjetske sirove nafte. Ako se Saudijska Arabija pridruži grupi, za šta je nagovijestila da bi mogla, zemlje BRICS-a bi proizvodile oko 43 posto svjetske sirove nafte.

Dok je trgovina Turske s Kinom porasla na više od 48 milijardi dolara u 2023. godini, većina je bila uvoz iz Kine, dok Ankara ima uravnoteženiju trgovinu sa svojim glavnim partnerom - Evropskom unijom.

"Turska bi na kraju mogla biti u BRICS-u", rekao je Lindenstrauss te dodaje:

"Ali, ovdje nema praktičnog ozbiljnog značenja u smislu trgovinskih partnera i to ne mijenja faktore izvozne/uvozne trgovine".

Predsjednici Kine i Irana već su potvrdili da će prisustvovati oktobarskom samitu u Rusiji. Iako ruski i kineski državni mediji javljaju da je turski predsjednik rekao da će prisustvovati samitu, Erdoganov ured mora dati zvaničnu potvrdu.