Ove tvrdnje je izrekao Sten Ussing, glavni inžinjer konsultantske grupe COWI, koji je dodao da je na osnovu snimka procijenio da cijevi još neko vrijeme neće biti oštećene hrđom jer na dubini od 80 metara ima malo kisika. Dodao je da površina pukotina izgleda "veoma lčsta i gotovo sjajna" što sugeriše da "cijev neće zahrđati za nekoliko sedmica, kao što bi se očekivalo u okruženju s više kisika".
"Možemo očekivati da će i korozija unutar cijevi biti ograničena", kazao je on.
Međutim, inžinjer je kazao da je eksplozija uzrokovala skok pritiska koji je mogao oštetiti dijelove gasovoda na određenoj udaljenosti od lokacije. Rekao je i da bi podizanje cijevi malo iznad morskog dna omogućilo variocima da uklone oštećene dijelove i zamijene ih novim.
"To je standardna procedura za varenje takvih dijelova cijevi pod vodom. Radilo se tako mnogo puta, a tehnologije, plovila, cijevi i specijalisti koji su potrebni već postoje. Gasovod mora biti ispražnjen, očišćen od prljavštine, ispuhan i osušen. To bi bilo to, gas ponovo može teći", objasnio je Ussing.
On smatra da će proces popravka trajati nekoliko mjeseci, ali je upozorio da i uz malo kisika puknute cijevi mogu vremenom nakupiti hrđu te je savjetovao da se popravak obavi u roku od godinu dana.
Snimak gasovoda je napravio švedski mediji Expressen, koji je poslao kameru niz jednu od cijevi.
Eksplozije koje su oštetile tri od četiri niza gasovoda Sjeverni tok 1 i 2 još se istražuju, a sumnja se na sabotažu.