Švedska vlada odbila je odluku UN-ove grupe objasnivši da je Assange dobrovoljno izabrao ostati u ekvadorskoj ambasadi gdje se nalazi od 2012. "Švedske vlasti nemaju kontrolu nad njegovom odlukom da ostane ondje. Gospodin Assange može napustiti ambasadu u svakom trenutku", saopćila je švedska vlada u izjavi odgovarajući na odluku UN-ove radne grupe.
"Ovo ništa ne mijenja. Mi u potpunosti odbacujemo svaku tvrdnju da je Julian Assange žrtva nezakonita pritvora. Ujedinjeno Kraljevstvo je razjasnilo UN-u da će službeno osporiti mišljenje UN-ove grupe", rekao je glasnogovornik britanske vlade. "On je, zapravo, dobrovoljno izbjegao zakonito hapšenje izabravši ostati u ekvadorskoj ambasadi", rekao je glasnogovornik.
"Optužba za silovanje i dalje nije riješena i na snazi je evropski nalog za hapšenje, tako da Ujedinjeno Kraljevstvo ima zakonsku obvezu da ga izruči Švedskoj", dodao je. Grupa neovisnih stručnjaka UN-a rekla je da je Assange nezakonito pritvoren u ekvadorskoj ambasadi u Londonu i da bi trebao biti oslobođen i obeštećen.
Assange je u četvrtak rekao da će napustiti ekvadorsku ambasadu u Londonu i prihvatiti hapšenje u petak ako UN-ova radna grupa donese odluku protiv njega, ali je naglasio da očekuje da mu se vrati pasoš i zaustave svi daljnji pokušaji hapšenja ako odluka bude u njegovu korist.
Assange (44) se sklonio u ekvadorsku ambasadu u Londonu u junu 2012. kako bi izbjegao izručenje Švedskoj koja ga traži zbog ispitivanja o navodima da je počinio silovanje 2010., što on negira. Dvije žene optužile su Assangea za silovanje u Stocholmu 2010. godine. Protiv njega nije podignuta optužnica jer dosad nije ispitan. Assange se boji da bi ga Švedska izručila SAD-u, gdje bi mu se moglo suditi zbog objava tajnih vojnih i diplomatskih dokumenata.