Švedska misli da su vrata NATO-a i dalje otvorena uprkos "hladnom ramenu" Turske
"Postoji šansa, bez ikakve sumnje", rekao je Kristersson za švedsku novinsku agenciju TT, prema izvještaju od danas. Iako nije stavio raspored na to, rekao je da se nada "da će se to dogoditi što je prije moguće".
Ranije ove sedmice, predsjednik Recep Tayyip Erdogan rekao je da Švedska ne može računati na podršku njegove zemlje za pristupanje nakon što je islamofobični političar spalio primjerak Kur'ana ispred turske ambasade u Stockholmu.
Incident u glavnom gradu Švedske u subotu u kojem je danski antiislamski aktivista Rasmus Paludan spalio primjerak islamske svete knjige i održao govor pun mržnje uz dozvolu švedskih vlasti pod policijskom zaštitom doveo je tenzije do tačke ključanja između Ankare i Stockholma.
Međutim, Turska nikada nije eksplicitno rekla da su vrata Švedskoj potpuno zatvorena, rekao je Kristersson za TT. Takav su utisak ostavile i runde razgovora sa Turskom od prošlog ljeta, rekao je on.
"Možemo imati različite poglede na to gdje se nalazimo u procesu, ali nema sumnje u krajnji cilj procesa", rekao je premijer.
Zaista, čak i nakon incidenta sa spaljivanjem Kur'ana, ministar odbrane Hulusi Akar izrazio je podršku Ankare politici otvorenih vrata NATO-a, ponavljajući prethodne izjave turskih zvaničnika da se zemlja zalaže za proširenje.
"Mi nismo neprijatelji Švedske i Finske i ne stojimo na putu njihovom članstvu u NATO-u", rekao je Akar i dodao kako je neprihvatljivo previdjeti i šutjeti, nečuvan od svake vrste sramote i prezira pokušaja .”
Sam Erdogan je osudio švedske vlasti zbog njihove “tolerantnosti” prema ekstremistima i simpatizerima terorista, što predstavlja glavnu prepreku na putu do Stokholma koja osigurava odobrenje Ankare.
Kristersson je također ukazao na pritisak koji će na Tursku izvršiti velika većina zemalja NATO-a.
Podsjećamo, Švedska i Finska su prošle godine podnijele zahtjev za pridruživanje odbrambenom savezu. Do sada je 28 od 30 zemalja NATO-a odobrilo zahtjeve, a samo su Mađarska i Turska protiv njih.
"Bilo bi veoma loše za švedsku bezbjednost ako bi to potrajalo duže nego što je apsolutno neophodno", rekao je Kristersson. Dodao je da je sada riječ o hlađenju "uzavrele situacije" i da je "spreman da razgovara sa Erdoganom u svakom trenutku".
Ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu danas je ponovio trenutno "nezdravo političko okruženje" i pozvao Švedsku da razmisli "da li zaista želi da se pridruži NATO-u ili ne".