Svijet je dobio novi soj korone: Šta se do sada zna o njemu i može li ugroziti vakcinaciju?
Iako za sada nije poznato mnogo detalja o samom načinu prijenosa virusa, naučnici ističu da do sada poznati podaci pokazuju kako bi trenutno dostupne vakcine mogle biti manje efikasne protiv nove varijante koronavirusa.
Šta je do sada poznato o novom soju korone?
Ono što je za sada poznato jeste da novi soj korone, upisan pod imenom B.1.1.529 ima više od 50 mutacija, od čega više od 30 uključuje mutacije koje se vežu i za sam šiljasti protein, što je "put" koji virus koristi kako bi ušao u ćelije tijela.
Za sada naučnici i dalje rade na istraživanjima o tome da li ovakvo ponašanje virusa utječe na njegovo brže širenje i koliko je to širenje zapravo opasno.
⚠️My god—the new #B11259 variant being possibly ~500% more competitively infectious is the most staggering stat yet. Also, #NuVariant has more than >2x the number of bad spike mutations than Delta. Here’s an updated 🧵👇
— Eric Feigl-Ding (@DrEricDing) November 26, 2021
Model by @JPWeiland matches up with graph by @jburnmurdoch pic.twitter.com/SFvFEbD7QO
Kada se govori o tome gdje je novi soj virusa prvi put identifikovan, naučnici ističu kako je prvi slučaj zabilježen u Južnoafričkoj Republici, odakle se soj proširio na susjedne države.
"Broj slučajeva zaraze koronavirusom u srijedu se kretao oko 1.200, a 2.465 u četvrtak. Nešto ranije smo imali oko 200 slučajeva dnevno", ističu južnoafrički zvaničnici.
Kako se navodi, prvi porast broja slučajeva zabilježen je u Pretoriji i oko nje, a tiče se grupe slučajeva povezanih sa studentskim okupljanjima.
"Stručnjaci sa sedam južnoafričkih univerziteta proučavaju novu varijantu i ono što do sada znamo jeste da se nova varijanta može utvrditi i putem PCR testa", navodi se.
Kako će novi soj utjecati na vakcine?
Ono što naučnike u ovom trenutku najviše zabrinjava jeste reakcija novog soja koronavirusa na do sada poznate vakcine protiv koronavirusa. S obzirom na brojne mutacije koje se bilježe na virusu, naučnici ističu kako postoji mogućnost da će dosadašnje vakcine biti manje efikasne u borbi protiv ovog soja.
Ipak, britanski zvaničnici ističu da uprkos manjoj efikasnosti, novi soj ne predstavlja "smak svijeta".
⚠️“DOMINANT”… a new variant is worrying epidemiologists—called #B11529–it has just “becoming dominant” in South Africa, displacing even #DeltaVariant (HT @MoshabelaMosa). And our other variant #C12 also growing. B11529 has an “awful spike profile” says @PeacockFlu. 🧵 #COVID19 pic.twitter.com/3c9VXXp1q6
— Eric Feigl-Ding (@DrEricDing) November 25, 2021
WHO najavio sastanak u podne
Kada je riječ o Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), zvaničnici su najavili sastanak u podne na kojem će se razgovarati o tome da li će se novi soj koronavirusa proglasiti "varijantom od interesa" ili "zabrinjavajućom varijantom" za WHO.
Do sada je Svjetska zdravstvena organizacija "zabrinjavajućom" varijantom proglasila nekoliko sojeva koji su nakon toga dobili i imena alfa, beta, gama i delta.
S druge strane, WHO je do sada proglasio dva soja kao "varijante od interesa" te su one dobile imena lambda i mu. Ukoliko se danas novi soj B.1.1.159 koronavirusa proglasi varijantom od interesa ili zabrinjavajućom varijantom, on će dobiti ime nu.
Varijante od interesa predstavljaju one sojeve s genetskim promjenama za koje se predviđa ili se već zna da utječu na karakteristike virusa kao što je prenosivost, težina bolesti, izbjegavanje imunološke reakcije ili dijagnosticiranje.
S druge strane, zabrinjavajuće varijante predstavljaju one sojeve za koje je dokazano da utječu na povećanje prenosivosti virusa, povećanje virulentnosti ili promjenu kliničke prezentacije bolesti kao i na smanjenje efikasnosti javnozdravstvenih mjera ili dostupnih lijekova, terapija ili vakcina.
Gdje je do sada otkriven virus?
Iako su brojne države uvele preventivne mjere zabrane putovanja za šest afričkih zemalja, trenutno postoji nekoliko država u svijetu gdje su zabilježeni slučajevi novog soja koronavirusa.
Pored zemalja na jugu Afrike, novi soj koronavirusa potvrđen je i kod dvije osobe u Hong Kongu koje su doputovale iz rizičnih dijelova Afrike.
The @EU_Commission will propose, in close coordination with Member States, to activate the emergency brake to stop air travel from the southern African region due to the variant of concern B.1.1.529.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) November 26, 2021
"Ministarstvo zdravstva Izraela je saopćilo kako sumnja da su još dvije osobe zaražene novim sojem. U ovom trenutku, čekaju se konačni rezultati njihovih testova", piše The Times of Israel.