Sarajevo
0

Svjetski dan djeteta: "Osluškivanje budućnosti" za dodatno unapređenje prava djece

FENA
(Foto: FENA)
UNICEF BiH, Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH i Vijeće za djecu BiH domaćini su i organizatori događaja upriličenog danas u Sarajevu na Svjetski dan djeteta.

Predstavnik UNICEF-a u BiH Marc Lucet naglasio je da se danas zapravo obilježava godišnjica UN Konvencije o pravima djeteta iz 1989. godine, kojoj su pristupile brojne države svijeta.

Ovogodišnja tema događaja "Osluškivanje budućnosti" donosi međugeneracijski dijalog djece i odraslih o tome kako najveći izazovi današnjice poput nasilja, sukoba, klimatskih promjena i katastrofa koje iz toga proizilaze utječu na mentalno zdravlje i ostvarivanje prava djece.

Događaj je okupio predstavnike raznih institucija u BiH, civilnog društva, poslovne zajednice, međunarodnih organizacija sve da bi razmislili o tome na koji način se mogu dodatno unaprijediti prava djece.

Lucet smatra da je od ključnog značaja osluškivati šta to djeca imaju da kažu te se truditi i raditi na tome da budu provedene mjere koje će zaista biti važne za budućnost te djece.

"Osluškivanje budućnosti je važno, baš kao i okupiti generacije koje će slušati, jedni druge i raditi zajedno da bi se suprostavili izazovima u današnjem svijetu. Tih izazova je mnogo poput klimatskih promjena, a negativan utjecaj na djecu i njihov razvoj imaju i sukobi širom svijeta. Djeca su, sve više izložena i različitim vrstama nasilja na internetu. O svemu tome razgovarat ćemo danas da bismo uspostavili dobar dijalog, dijalog za budućnost i da bismo uspješno radili za bolju budućnost", naglasio je u izjavi za medije, prije početka skupa.     

Pomoćnik ministra za ljudska i izbjeglice BiH i predsjedavajući Vijeća za djecu Kemo Sarač ukazao je na značaj posvećenosti radu na zaštiti interesa i prava djece u Bosni i Hercegovini. On kaže da Ministarstvo ima dobru suradnju sa UNICEF-om te zajednički kontinuirano rade na unaprijeđenju zaštite interesa i prava djece u BiH. I on je podsjetio na brojne izazove sa kojima se djeca u BiH suočavaju, a utječu na njihov odgoj, zdravlje i razvoj.  

"Današnja konferencije je i prilika da svi zajedno pozovemo sve institucije da radimo na kreiranju politika i realizaciji inicijativa koje će za cilj imati poboljšanje uslova i prava djece u BiH. Osiguravajući jednaka prava za djecu, mi zapravo osiguravamo uslove za bolje i zdravije društvo u narednom periodu", istaknuo je.  

Sudionica panela o klimatskim promjenama i njihovom utjecaju na naše mentalno zdravlje sedamnaestogodišnja Larisa Memić iz Sarajeva ističe da klimatske promjene ne utječu samo na okolinu, nego i na mentalno zdravlje.

"To baš u nama budi želju za promjenom, za bolju budućnost. To moramo postići skupa. Osjećamo anksioznost zbog naše budućnosti i trebamo podršku svih vas, da zajedno napravimo promjenu. Ključ je u našoj suradnji, u zajedničkoj akciji. Ovdje smo danas, da bismo udruženo djelovali i poduzimali konkretne korake prema boljoj budućnosti", poručila je mlada aktivistica u izjavi za medije u zgradi Parlamentarne skupštine BiH, gdje je danas prigodnim događajem obilježen Svjetski dana djeteta.

Kako najavljuju organizatori, događaj će biti zaključen u pozitivnom duhu, uručenjem priznanja pojedincima koji su tokom 2024. godine posebno doprinijeli (kroz profesionalni angažman ili volontiranje) ostvarivanju prava djece u Bosni i Hercegovini.   

Bosna i Hercegovina je prije trideset godina potpisala UN Konvenciju o pravima djeteta i time preuzela obaveze za stvaranje boljih uvjeta za život svakog djeteta, unapređenje zakonodavnog okvira i redovnog izvještavanja o implementaciji Konvencije u našoj zemlji.