Doprinos miru
7

Svjetski program za hranu dobitnik Nobelove nagrade za mir

Dž. L.
Ilustracija/Shutterstock
Ilustracija/Shutterstock
Svjetski program za hranu dobitnik je ovogodišnje Nobelove nagrade za mir zbog velikih napora u borbi protiv gladi i poboljšanju uvjeta za mir u ratnim područjima.

Ove godine razmatrano je 318 nominiranih kandidata za Nobelovu nagradu za mir, među kojima je bilo 211 pojedinaca i 107 organizacija. Nakon predstavljanja svih nominiranih na svečanosti u Nobelovom institutu u Oslu, koja je održana uz poštivanje svih epidemioloških mjera, proglašen je pobjednik, piše Guardian.

Među ostalim ličnostima koje su bile u utrci za Nobela su i poznata švedska aktivistica Greta Thunberg za njen doprinos suzbijanju klimatskih promjena, ruski opozicionar Aleksej Navaljni koji se oporavlja nakon napada trovanjem za koje krivi ruskog lidera Vladimira Putina, kao i Svjetska zdravstvena organizacija za ulogu u suzbijanju pandemije koronavirusa.

Podsjetimo da je prošlogodišnja nagrada za mir pripala etiopskom premijeru Abiyu Ahmedu nakon što je sklopio mirovni sporazum s Eritrejom. Zanimljivo je da će za Nobela 2021. godine biti nominiran i američki lider Donald Trump zbog posredovanja u sporazumu kojim su Ujedinjeni Arapski Emirati i Bahrein normalizirali odnose s Izraelom, saopćeno je iz Bijele kuće.

Podsjetimo da je od 1901. godine stotinu Nobelovih nagrada za mir dodijeljeno pojedincima, kao i 24 organizacijama. Nagrade se uvijek dodjeljuju u norveškoj prijestolnici.

U ponedjeljak je Nobelov odbor dodijelio nagradu za fiziologiju i medicinu za otkrivanje hepatitisa C koji razara jetru. Nagrada za hemiju je pripala naučnicima koji stoje iza moćnog alata uređivanja gena. Nagrada za književnost dodijeljena je američkoj pjesnikinji Louise Gluck za njen "iskren i beskompromisan" rad.