Euri i dolari
115

Tajne finansije Bashara al-Assada: Transportovao dvije tone gotovine u Moskvu

Piše: B. H.
Bashat i supruga Asma (Foto: EPA-EFE)
Bashat i supruga Asma (Foto: EPA-EFE)
Svrgnuti sirijski diktator Bashar al-Assad prebacio je 250 miliona dolara u gotovini u Moskvu između 2018. i 2019. godine, objavio je Financial Times (FT).
Pozivajući se na finansijske dokumente koje je list pregledao, FT navodi da je sirijska centralna banka poslala gotovo dvije tone novčanica od 100 dolara i 500 eura u zemlju, koje su potom deponovane u sankcionisane ruske banke.

Dokumenti koje je pribavio britanski dnevni list otkrivaju da je centralna banka Sirije transportovala pošiljke američkih dolara i eura, težine skoro dvije tone, na moskovski aerodrom Vnukovo. Ta sredstva su položena u ruske banke koje su pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država.

Transferi su obavljeni u periodu kada se Sirija, suočena s iscrpljenim deviznim rezervama, uveliko oslanjala na rusku vojnu podršku, uključujući pomoć Wagnerove grupe.

"Režim je morao prebaciti svoj novac u inostranstvo, na sigurno mjesto, kako bi mogao koristiti ta sredstva za pribavljanje luksuznog života... za režim i njegov uži krug," rekao je David Schenker, bivši pomoćnik američkog državnog sekretara za pitanja Bliskog istoka.

Sirijski novac korišten je za različite svrhe, uključujući plaćanje pšenice, vojne troškove i usluge štampanja novca u Rusiji. Izvor upoznat s transakcijama napomenuo je: "Kada je država potpuno izolovana i pod sankcijama, jedina opcija im je gotovina."

Assadov uži krug preusmjerava bogatstvo u Rusiju

Istraga Financial Timesa također je otkrila kako su Assadova porodica i saradnici prebacivali imovinu u Rusiju. Od 2013. godine, Assadovi rođaci kupili su najmanje 20 luksuznih apartmana u Moskvi koristeći složene finansijske aranžmane.

Eyad Hamid, viši istraživač iz Sirijskog programa za pravni razvoj, izjavio je: "Rusija je godinama bila utočište za finansije Assadovog režima," naglašavajući njenu ulogu u izbjegavanju sankcija.

Američki zvaničnici optužili su Assadov režim za raširenu korupciju i kriminalne aktivnosti kako bi finansirao ratne napore. Američko Ministarstvo finansija uvelo je sankcije protiv više sirijskih i ruskih entiteta koji su učestvovali u omogućavanju ovih gotovinskih transfera.

Malik al-Abdeh, sirijski analitičar, istakao je: "Sirijska država možda plaća ruskoj državi za vojnu intervenciju." Ova otkrića bacaju svjetlo na način na koji je Assadov režim finansijski opstajao tokom razornog građanskog rata u Siriji, dok su ga zapadne sankcije sve dublje gurale u Moskovu orbitu.

Assad, koji je gotovo 25 godina vladao Sirijom čvrstom rukom, pobjegao je u Rusiju 8. decembra nakon što su antirežimske grupe preuzele kontrolu nad Damaskom.

Preuzimanje vlasti uslijedilo je nakon što su borci grupe Hayat Tahrir al-Sham (HTS) zauzeli ključne gradove širom zemlje u munjevitoj ofanzivi koja je trajala manje od dvije sedmice.