Zabrana je ranije ovaj mjesec objavljena u provinciji Herat koja se nalazi na zapadu zemlje i još nije poznato da li se odnosi na cijelu državu. Odluka je znatno negativno utjecala na poslovanje ugostiteljskih objekata u Heratu, koji služe nargilu. Broj gostiju je znatno smanjen, a neki od ugostiteljskih objekata su zatvoreni.
Iz Udruženja vlasnika kafića u spomenutoj provinciji su objavili da je 2.500 ljudi izgubilo posao nakon izdavanja fetve te da je ekonomska situacija dodatno pogoršana. Siromaštvo i glad su rasprostranjeni širom Afganistana.
Međutim, nisu svi protiv zabrane nargile. Stanovnik Herata Nazir Ahmad je izjavio za Radio Azadi da će se ovim spriječiti da mladi troše novac na bespotrebne stvari i da će se zaštititi njihovo zdravlje.
Talibani nisu izrekli nikakve mjere protiv blažeg narkotika napravljenog od duhana koji se naziva naswar. Popularan je među muškarcima, posebno među onima koji žive u ruralnim područjima i talibanskim borcima. Vlast je u aprilu ove godine zabranila upotrebu većine narkotika, ali farmeri tvrde da i dalje uzgajaju kulture potrebne za njihovu proizvodnju, među kojima je i opijum.
Zabrana nargile je jedna u nizu zabrana koje su talibani nametnuli nakon ponovnog preuzimanja vlasti prošle godine. Između ostalih, nametnuta je stroga polna segregacija u javnom prostoru. Najviše su diskriminisane žene. Zaposleni u Ministarstvu finansija su prošli mjesec testirani koliko poznaju islam. Oni koji su pali na testu dobili su otkaz.
Radio Slobodna Evropa (RSE) piše da talibanske odluke znatno podsjećaju na ono što se dešavalo od 1996. do 2001. kada su prvi put bili na vlasti. I tada su donesene mnoge diskriminatorne odluke.