Treća godina agresije na Ukrajinu: Od američkog Javelina do Trumpovog trampolina

U prvim satima ruske agresije na Ukrajinu svijetu je zastao dah pred naletom ruskih snaga koje su sa kopna, mora i iz zraka započele najveći manevar neke evropske vojske u trećoj deceniji 21. stoljeća.
Kada su prvih dana rata prekinute ukrajinske veze komandi sa operativnim jedinicama, tada je kao spasilac na scenu stupio Elon Musk ponudivši Starlink terminale kojima je ponovo uspostavljen sistem rukovođenja i komandovanja ukrajinske vojske.

Uz pomoć Starlinka jedinice Teritorijalne odbrane i ukrajinske vojske koordinirali su akcije sa partizanima na okupiranim teritorijama čime započinje formiranje prednjeg i pozadinskog fronta. Ova koordinacija je, kako će pokazati nadolazeći događaji, bila ključna za odbranu Ukrajine.

Iako je Starlink uvezao jedinice i operativne komande, sam za sebe nije mogao poraziti kolonu oklopnih i drugih vozila dugu 64 kilometra, a koja se iz Pribirska kretala prema Kijevu. Onda je kao spasilac u zasjedama ukrajinske vojske do izražaja došao protuoklopni sistem FGM-148 Javelin, iza kojeg su mnogi ruski tenkovi ostali bez kupola.
U zimu 2023. i početkom 2024. godine Rusija pokreće kampanju sa ciljem zamrzavanja Ukrajine izvodeći udare po elektro-energetskoj infrastrukturi. Kao odgovor na tu prijetnju SAD pokreću inicijativu sa ciljem dostavljanja što većeg broja sistema protuzračne odbrane, kako bi se umanjili efekti ruskih napada.
U protekle tri godine SAD su za ukrajinske ratne napore izdvojile blizu 70 milijardi američkih dolara što se smatra jednom od najvećih vanjskopolitičkih investicija u trećoj deceniji 21. stoljeća. Nove demokratske promjene pokazuju da je nova administracija umjesto nastavka ulaganja, voljna tražiti isplatu svog kapitala.
Trumpova trampolina
Za obnovu američke industrijske baze koja je krajem 20. stoljeća raseljena iz SAD-a, potrebna su jeftina i isplativa nalazišta metala i sirovina koja su neophodna za uređaje savremene tehnike i tehnologije. S druge strane naftne sankcije kojima se ruši cijena nafte, direktno onemogućavaju privredni razvoj Rusije. Na ovoj trampolini klacka se administracija Donalda Trumpa u win-win ishodu.

S tim u vezi bi neovisno o ukrajinskim linijama odbrane nova Ukrajina mogla imati oblik koji prati mapu rudnih bogatstava. Rusija bi dobila donbaski bazen sa najboljim antracitom, dok bi SAD dobile sve potrebne rude za specijalne materijale i legure koje su joj neophodne.
Od početka protekle 2024. godine ukrajinski rat je postao primarno energetski sa obje strane fronta. Kada se pokazalo da sankcije na izvoz plina i nafte Rusiji ne daju željene rezultate, onda je započela kampanja udara ukrajinskih dronova po ruskim rafinerijama.
S druge strane platni promet nafte koji je vodila Rusija nije bio u dolarima čime su efekte sankcija itekako osjetile SAD proizvodeći ekonomske gubitke, a koji u Trumpovoj administraciji postaju neoprostivi grijeh. Rat je za SAD postao preskup i teritorijalno neodrživ, Volodimir Zelenski neposlušan, a žrtve ukrajinske vojske beznačajne. Ispod podvučene crte podvući će se računi tako da bi 9. maja na Dan pobjede i Kijev i Moskva mogli proglasiti pobjedu, dok će SAD inicirati konačne ukrajinsko-američke mirovne pregovore.