Trump od Ukrajine traži rijetke zemne minerale kao nadoknadu za pomoć u ratu, šta Zelenski misli o svemu tome
![Donald Trump, predsjednik SAD-a](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_250207164.jpg?v=1)
On je 3. februara u Bijeloj kući kazao novinarima da od Ukrajine traži "izjednačenje" za dosadašnju podršku Sjedinjenih Američkih Država vrijednu 375,8 milijardi dolara.
Međutim, prema njemačkom Institutu Kiel koji prati svjetsku ekonomiju, SAD su od januara 2022. do 31. oktobra 2024. dale Ukrajini 92 milijarde dolara. Po vrijednosti pomoći slijede Njemačka sa 16,3 milijarde dolara i Velika Britanija s 15,3 milijarde dolara.
Njemački kancelar Olaf Scholz je ovaj prijedlog nazvao vrlo egoističnim i sebičnim. Smatra da će prirodni resursi biti potrebni Ukrajini za obnovu poslije završetka rata.
Šta su rijetki zemni minerali
Rijetki zemni minerali su grupa 17 teških metala koji se nalaze u Zemljinoj kori širom svijeta. U posljednjih nekoliko godina je porasla potražnja za njima jer se od njih prave električni automobili, mobiteli i drugi visokotehnološki proizvodi. Prema Geološkom zavodu SAD-a (USGS), 2023. je širom planete bilo 110 miliona depozita rijetkih zemnih minerala.
Kina je najveći proizvođač ovih minerala - zadovoljava 60 posto svjetske potrebe za mineralima. Osim toga, ova država prerađuje najmanje 90 posto rijetkih zemnih minerala u svijetu, što znači da skoro ima monopol u ovoj djelatnosti. Nadalje, druga ekonomija svijeta je registrovala hiljade patenata za tehnologiju obrade minerala.
Koliko rijetkih zemnih minerala uvoze SAD
USGS-ova procjena je da su SAD 2023. uvezle rijetke zemne minerale u vrijednosti od 190 miliona dolara, što je za sedam posto manje u odnosu na godinu ranije, a 80 posto tog uvoza prošle godine je bilo iz Kine, Malezije, Japana i Estonije. Osim ove grupe teških metala, SAD imaju potrebu i za drugim kritičnim mineralima, među kojima su volfram, telur, litij, titanij i indij.
Gdje su u Ukrajini rijetki zemni minerali
Ukrajina je objavila da se njeni rijetki zemni minerali i drugi kritični minerali nalaze na šest lokacija širom zemlje. Američki poslovni list Forbes je procijenio da je ova država 2023. imala 111 miliona tona minerala vrijednih 14,8 biliona dolara, i to uglavnom uglja i željezne rude. Međutim, više od 70 posto resursa se nalazi u regijama na istoku zemlje Donjecku i Lugansku, a koji su pod kontrom Rusije.
Minerali se nalaze i u Dnjepropetrovsku koji graniči s Donjeckom i Zaporožjem koji je Rusija anektirala 2022. godine. Ruska vojska trenutno napreduje na ovom području. Poluotok Krim je također bogat mineralima, a i njega je Rusija anketirala 2014.
Ukrajina je 2022. objavila da je jedna od 10 država koje su najbogatije po rezervama titanija, ostvarujući sedam posto svjetske proizvodnje titanija.
Šta je Ukrajina kazala o Trumpovom zahtjevu
Ukrajinski premijer Volodimir Zelenski je 4. februara u Kijevu izjavio novinarima da je u septembru prošle godine iznio ideju o davanju pristupa mineralima SAD-u. Poručio je da je njegova zemlja otvorena za ulaganja saveznika koji joj pomažu u ratu. Ukazao je da je ova ideja važna ekonomska tačka u njegovom planu pobjede u trogodišnjem ratu.
Šta je Rusija kazala
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov je naglasio da Trumpovi komentari sugerišu da bi Ukrajina trebala kupiti pomoć.
"To znači da neće biti bilo kakve besplatne ili druge vrste pomoći, već da će se ona pružati na komercijalnoj osnovi", istakao je Peskov, a prenosi ruska novinska agencija TASS.
Prema njegovim riječima, bolje bi bilo da SAD ne pružaju bilo kakvu pomoć jer bi time pomogle u naporima da se okonča rat, piše Al Jazeera.