Turci u strahu zbog novog zakona kojim se cenzuriše sloboda govora na društvenim mrežama
Kao primjer načina na koji se turski zakon primjenjuje, Guardian navodi slučaj novinara Oktaya Candemira. Naime, u njegov je stan je ovog septembra upalo 20-ak policajaca, a Candemir je strahovao od najgoreg scenarija budući da novinare koji kritikuju vladu često optužuju za terorizam.
Umjesto toga, jedan od policajaca izvukao je telefon i podsjetio ga na šaljivu objavu na Twitteru koju je objavio nekoliko dana ranije, a u kojoj ismijava televizijske emisija o osmanskim sultanima.
"Uhapšen sam prema članku 130. zbog vrijeđanja sjećanja na mrtvu osobu. Rekli su mi da klevećem osmanske sultanije", kazao je Candemir.
Nakon noći provedene u lokalnoj policijskoj postaji u Vanu, pušten je da se brani sa slobode. Prijeti mu kazna od dvije godine zatvora.
Internet je, navodi Guardian, mjesto na kojem se jasno osjeća sukob između liberalnih i autoritarnih stavova: web stranice društvenih mreža nisu zabranjene, ali njihovo korištenje može vas odvesti u zatvor.
Hiljade ljudi su svake godine hapšene zbog internetskih objava, obično zbog optužbi za vrijeđanje Turske ili predsjednika.
Novi zakon je kroz parlamentarnu proceduru prošao ovog ljeta i na snagu stupa ove sedmice. Bit će to značajan korak u naporima Ankare da kontrolira internetski sadržaj.
Novi zakon prisiljava platforme poput Twittera, Facebooka ili YouTubea da otvare ured u Turskoj ili imenuju predstavnika koji je će biti odgovoran vlasti.