Velika ulaganja
75

Turska mornarica rangirana kao deseta najjača u svijetu, a američka je najmoćnija

F. H.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Svjetski direktorij modernih vojnih ratnih brodova (WDMMW) rangirao je mornaricu Turske na 10. mjesto u najnovijem globalnom ocjenjivanju kako bi se odredile najjače mornarice u 36 zemalja.

Kriteriji ocjenjivanja uključivali su broj ratnih brodova i podmornica, kao i aspekte kao što su starost flote, logistička podrška te ofanzivne i odbrambene sposobnosti.

Nadalje, poredak je uzeo u obzir ukupnu ravnotežu svake mornarice, analizirajući raznolikost vrsta imovine koju posjeduju i jesu li svoje resurse usmjerili na određena područja. Procjena je obuhvatila većinu brodova isključujući manja plovila, istraživačke brodove i historijska ceremonijalna plovila.

Poredak je također napravio razliku između različitih klasa borbenih brodova, uključujući i relativno kompaktne korvete i fregate te veće razarače i krstarice.

Svaka mornarica je dobila konačnu "ocjenu stvarne vrijednosti" kako bi ih usporedila jedna s drugom.

Prema izvještaju WDMMW-a, Turska mornarica koja je ocijenjena kao 10 od 36 zemalja koje su analizirane ima flotu od 90 aktivnih što je uključivalo jedan nosač helikoptera, 12 podmornica, 16 fregata, 10 korveta, 11 protuminskih ratnih brodova, 35 obalnih patrolnih brodova i pet amfibijsko-jurišnih brodova. Turska mornarica nema razarače ili krstarice.

Strateški značaj zemlje leži u njenoj kontroli pomorske čvorne tačke koja povezuje Sredozemlje i Crno more.

Procjena WDMMW-a pokazala je da je prosječna starost turske mornarice 18,8 godina, a njezina ukupna ravnoteža snaga smatra se "prosječnom". Na temelju ocjene prave vrijednosti, Turska je u ocjenjivanju dobila ocjenu 80,5. Među susjedima zemlje, Grčka je zauzela 22. mjesto na popisu.

Egipat, obalni susjed Turske na istočnom Mediteranu, rangiran je bliže zemlji jer je postao 13. zemlja s najjačom mornaricom. WDMMW je rekao da je egipatska mornarica najveća takva snaga u Africi ili na Bliskom istoku sa 107 aktivnih jedinica.

Prema izvještaju WDMMW, prvih deset zemalja s najmoćnijim mornaricama u svijetu su Sjedinjene Američke Države, Kina, Rusija, Indonezija, Južna Koreja, Japan, Indija, Francuska, Ujedinjeno Kraljevstvo i Turska.

U izvještaju se ističe da je Rusija, među prva tri, imala puno zastarjelih jedinica, uključujući i jedini nosač aviona, Admiral Kuznjecov. Mnoge od njenih 58 podmornica, 12 razarača i četiri krstarice također pokazuju svoju starost. U izvještaju se navodi da je prosječna starost ruskog trupa bila 30 godina.

Za američku mornaricu, WDMMW je dao ocjenu istinske vrijednosti od 323,9, njenu najveću ocjenu.

Rečeno je da su SAD dobile visoku ocjenu jer "odlikuje široku kombinaciju tipova ratnih brodova i podmornica, kao i ravnotežu ojačanu ukupnim brojevima (količinom) – vučeći se naprijed zahvaljujući svojoj hvaljenoj floti nosača."

U popisu se navodi da je američka mornarica imala 243 aktivne jedinice u novembru, uključujući 11 nosača aviona, 68 podmornica, 22 krstarice, 70 razarača, 21 korvetu, osam brodova za borbu protiv mina/protumina, 10 obalnih patrolnih brodova i 33 amfibijska jurišna broda.