Turska predlaže produžavanje ugovora o izvozu žita na još godinu, čeka se odgovor Rusije i Ukrajine
Međutim, trenutni sporazum ističe već 19. novembra što znači da je državama ostalo još malo vremena da dogovore uslove o produženju sporazuma. Ipak, Turska je i u ovom slučaju najavila kako će poduzeti prvi korak.
"Ukrajina je dala garancije Rusiji o nekorištenju sigurnosnog koridora u Crnom moru u vojne svrhe. To su učinili preko Turske. Predložit ćemo da se sporazum produži za još jednu godinu", rekao je Akar.
Za sada, ni Ukrajina kao ni Rusija, nisu komentirali prijedlog Turske o produžavanja ugovora.
Glasnogovornik ruskog predsjednika Dmitrij Peskov ranije je izjavio kako odluka Moskve da se vrati u sporazum ne mora značiti i namjeru da je Rusija spremna da produži važenje sporazuma i nakon 19. novembra.
"Do 19. novembra, prije donošenja odluke o nastavku učešća, bit će potrebno dati sveukupnu ocjenu efikasnosti posla, procjenu kako su sve strane implementirale sporazum. Nakon toga, doći će do određenih odluka. O ovoj temi tek trebamo razgovarati", rekao je Peskov.
Kao što je već poznato od ranije, glavni problem za produžavanje sporazuma mogla bi predstavljati činjenica da Rusija, zbog sankcija, ima problem s izvozom hrane i đubriva na svjetska tržišta.
Međutim, postoji mogućnost da se i ova odluka promijeni. Naime, novinska agencija Reuters je prije nekoliko dana objavila informaciju u kojoj se navodi kako je Rusija pred Zapad i Ujedinjene nacije postavila jedan uslov za produžavanje sporazuma - ukidanje sankcija državnoj Rosselhozbanci.
"Četiri izvora čiji se identiteti ne mogu otkriti rekli su da Rusija traži od zapadnih zemalja da dozvolje državnoj Rosselhozbanci da obnovi odnose s drugim bankama, uprkos zapadnim sankcijama. To bi omogućilo banci, koja do sada nije imala veliku ulogu u međunarodnoj trgovini životm, da obrađuje plaćanja za rusko žito i druge prehrambene proizvode", naveli su Reutersovi izvori.