U iščekivanju izvještaja SAD-a o porijeklu koronavirusa, u Kini i dalje poriču da se pojavio u Wuhanu
Kako javlja njihov dopisnik Ramy Inocencio, Peking je vodio nemilosrdnu kampanju optužujući SAD za pojavu bolesti koja je prvi put prijavljena u centralnom kineskom gradu Wuhanu krajem 2019. godine.
Kineska vlada je ljuta zbog onoga što prikazuje kao zapadne napore, predvođene Washingtonom, da krivicu za pandemiju pripiše Kini, a kritike Pekinga na nadolazeći izvještaj američke obavještajne službe postale su sve oštrije u danima prije očekivanog finaliziranja. Jedna linija napada koja se ponovila u Pekingu je da će Washington jednostavno upotrijebiti izvještaj obavještajnih službi da izmisli laži koje podržavaju teoriju da je virus iscurio iz vladine laboratorije sa visokom sigurnošću u Wuhanu.
Porijeklo koronavirusa osjetljiva je tema u Kini, a potiskivanje laboratorijske teorije prisutno je svuda u zemlji. U Kini se takve tvrdnje smatraju izdajom jer su u direktnoj suprotnosti s zvaničnim vladinim stavom.
Uprkos tome što su se prvi svjetski poznati slučajevi koronavirusa pojavili u Wuhanu, kineski dužnosnici i njihovi saveznici, uključujući potpredsjednika Centra za Kinu i globalizaciju, Victor Gao, optužuju SAD da su se uključili u "zavjeru", pokušavajući odrediti porijeklo iz Kine.
Gao, je za američke medije rekao da se koronavirus "postojao prije pojave u Wuhana u drugim dijelovima svijeta, uključujući, najlogičnije, u Sjedinjenim Državama, s fokusom na Fort Detrick".
Malo Amerikanaca zna da je program biološkog oružja američke vojske, koji je službeno zatvoren 1969, bio koncentriran u vojnoj bazi u blizini Washington DC -a, ali u Kini je Fort Detrick poznat.
Yang Xiyu, viši istraživač na kineskom Institutu za međunarodne studije, tvrdi da postoji dokaz da se koronavirus pojavio izvan Kine.
"Ne možete reći da je nemoguće" da se koronavirus možda pojavio u Evropi ili Sjedinjenim Državama, rekao je Yang.
Mnogi stručnjaci slažu se da zapravo nikada neće biti moguće sa sigurnošću utvrditi porijeklo virusa.
Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji zabranjen je povratak u Wuhan nakon prve posjete u januaru, što je dodatno povećalo pritužbe izvan Kine zbog nedostatka pristupa i transparentnosti od početka zdravstvene krize.
Na pitanje vjeruje li da bi globalnoj organizaciji trebalo dopustiti da se vrati i nastavi istragu, Yang je sugerisao da nikakvo ispitivanje neće otkriti nove informacije, te da istina ionako možda neće biti cilj.
"Ako druga istraga ne pruža dokaze o laboratoriji u Wuhanu, onda vam je potrebna treća? Čak i četvrta?" dodao je.
"Oni nas maltretiraju", rekao je jedan stanovnik Wuhana o istragama WHO -a i SAD -a. "Oni maltretiraju Kineze. Istražuju uvijek iznova."
Drugi je rekao da SAD pokušavaju prebaciti krivicu na Kinu.
"Porijeklo nije iz Wuhana, već iz SAD -a", rekla je treća osoba u gradu, ponavljajući tvrdnju da su virus "donijeli" američko vojno osoblje koje je putovalo u Aziju.
Kineski zvaničnici znaju da ne prihvataju svi stav Komunističke partije. To uključuje i Zhang Haija, koji je ostao česta meta kineske nadzorne kampanje od kada se prvi put oglasio prošle godine nakon očeve smrti.
"Nadam se da će američka istraga dovesti do toga da će kineski zvaničnici biti kažnjeni, a porodice žrtava konačno pronaći utjehu", rekao je.
Očekivalo se da će američki obavještajni izvještaj o porijeklu koronavirusa biti u rukama predsjednika Bidena već u utorak. Nije bilo jasno kada će i šta će javnost zaista vidjeti o tome, ali Peking je bio siguran da će napasti svaku novu kritiku i vjerovatno će nastaviti potiskivati svoju priču bilo gdje osim u Kini o tome gdje je počeo koronavirus.