U Japanu žestoke kritike zbog planiranog ispuštanja radioaktivne vode iz Fukushime u okean
Nakon dvogodišnje revizije, Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) rekla je da su planovi Japana u skladu s globalnim sigurnosnim standardima i da će imati "zanemarljiv radiološki utjecaj na ljude i okoliš".
"Ovo je vrlo posebna noć", rekao je šef IAEA-e Rafael Grossi premijeru Fumiu Kishidi prije nego što mu je predao fascikl s konačnim izvještajem.
Grossi je kasnije rekao novinarima u Japanskom nacionalnom štampačkom klubu, gdje ga je dočekala mala grupa prosvjednika, da će nastojati ublažiti dugotrajne zabrinutosti i da će postaviti osoblje IAEA-e u elektranu Fukushima da nadgleda ispuštanje.
"Moramo priznati da se takvo nešto prije nije dogodilo", rekao je, dodajući da će Japan imati posljednju riječ o puštanju, koje bi trebalo trajati 30 do 40 godina.
Japanska vlada tvrdi da je proces siguran jer je obradila vodu, dovoljno da se napuni 500 olimpijskih bazena, koja se koristi za hlađenje gorivnih šipki u elektrani Fukushima nakon što je oštećena u potresu i tsunamiju.
Chinese Ambassador to Japan Wu Jianghao said on Tuesday that Japan should revoke its plan to dump the #Fukushima nuclear-contaminated wastewater into the ocean and consult with the intl community to discuss a scientific, safe & transparent way to deal with the polluted wastewater… pic.twitter.com/afVr7sGfGZ
— Global Times (@globaltimesnews) July 4, 2023
Japanski ribarski sindikati dugo su se protivili planu, rekavši da će poništiti rad na popravku ugleda nakon što je nekoliko zemalja zabranilo neke japanske prehrambene proizvode nakon katastrofe 2011. godine.
Peticija iz regija oko kompanije prikupila je više od 250.000 potpisa otkako je prijedlog prvi put napravljen.
Neke susjedne zemlje također su se tokom godina žalile na prijetnju morskom okolišu i javnom zdravlju, a Peking se pojavio kao najveći kritičar.