Upozorenje iz NATO-a
85

U srcu Afrike vojske su u pripravnosti: Čeka li svijet još jedan veliki rat?

B. H.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Bivši vrhovni komandant savezničkih snaga NATO- a za Evropu James Stavridis upozorio je da bi sukob u Nigeru usred krajnjeg roka za pučiste da prepuste vlast potencijalno mogao dovesti do "potpunog rata u Africi".

Nedeljnji rok koji je postavila koalicija zapadnoafričkih država da se Niger vrati demokratskoj vlasti je istekao. Zahtjev su odbacile zemlje pod vojnim vodstvom Burkina Faso i Mali, koji su zajedno upozorili da bi bilo kakva intervencija predstavljala objavu rata.

Uslovi za veliku eskalaciju brzo se spremaju na kontinentu koji je bio domaćin nekim od najsmrtonosnijih ratova u prošlom stoljeću. Neki vjeruju da bi takav sukob imao goleme posljedice, ne samo za ljude u regiji Sahel, već i daleko šire, s potencijalom da privuče sile poput Sjedinjenih Američkih Država, Francuske i Rusije.

Stavridis je upitao: "Hoće li ovo dovesti do punog rata u Africi? Svakako ima potencijala za to, i bio bi značajan i razoran događaj."

U petak su načelnici odbrane zapadnoafričkih zemalja finalizirali plan intervencije i pozvali vojsku da pripremi resurse nakon što su pregovori s nigerskom vojnom huntom zapeli.

"Svi elementi koji bi ušli u bilo kakvu eventualnu intervenciju ovdje su izneseni i pročišćeni, uključujući vrijeme, potrebne resurse i kako, gdje i kada ćemo rasporediti takve snage", rekao je Abdel-Fatau Musah, komesar Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država (ECOWAS) za politička pitanja, mir i sigurnost, nakon sastanka šefova obrane zemalja ECOWAS-a, osim Malija, Burkine Faso, Čada, Gvineje i Nigera.

Međutim, Musah nije rekao hoće li ECOWAS rasporediti snage na kraju roka danog hunti. Newsweek je kontaktirao više vojnih stručnjaka za komentar putem e-pošte.

General Christopher Gwabin Musa, nigerijski načelnik stožera obrane, rekao je novinama da se demokratija mora obnoviti, diplomatijom ili silom.

U nedjelju je sigurnosni i obavještajni stručnjak Oluseyi Adetayo rekao za CNN da su "pripreme već u najvećoj brzini, u to nema sumnje i da je vojska u pripravnosti. Koliko ja razumijem, Nigerija neće odustati i učinit će što god je potrebno vratiti Niger pod civilnu vlast."

U međuvremenu, američki državni sekretar Antony Blinken kazao je da SAD pauzira određene strane programe pomoći

"Pružanje pomoći Sjedinjenih Američkih Država vladi Nigera ovisi o demokratskom upravljanju i poštovanju ustavnog poretka. Pauziramo određene strane programe pomoći i nastavit ćemo revidirati našu pomoć kako se situacija bude razvijala", kazao je Blinken.