Razgovori u Minhenu
79

Ukrajina i SAD nisu postigle sporazum o rijetkim mineralima koje je Trump tražio

Piše: F. H.
Sastanak u Minhenu (Foto: EPA-EFE)
Sastanak u Minhenu (Foto: EPA-EFE)
Razgovori između ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i potpredsjednika SAD-a J.D. Vancea završili su u petak u Minhenu bez objave kritičnog sporazuma o mineralima koji je ključan za nastojanje Kijeva da dobije potporu predsjednika Donalda Trumpa.

Kijev je SAD-u vratio revidirani nacrt sporazuma koji bi mogao otvoriti njihove goleme resurse ključnih minerala američkim ulaganjima. No, poslali su svoj prijedlog zbog zabrinutosti u Kijevu nakon američke verzije koja je u srijedu predstavljena Ukrajini.

"Naši timovi nastavit će raditi na dokumentu", napisao je Zelenski na X, dodajući da je imao "dobar sastanak" s Vanceom i da je Kijev "spreman krenuti prema što je brže moguće prema stvarnom i zagarantovanom miru".

Dva člana ukrajinskog izaslanstva izjavila su za Reuters da "neke detalje" još treba razraditi.

Nije odmah bilo jasno u čemu je sporna tačka, ali Ukrajina zahtijeva snažna sigurnosna garancije od Evrope i Sjedinjenih Američkih Država koja bi je zaštitila od Rusije u budućnosti ako se postigne mirovni sporazum.

Zelenski je iznio obrise sporazuma u intervjuu za Reuters prošle sedmice, razotkrivajući kartu koja prikazuje brojna nalazišta minerala i rekavši da nudi uzajamno korisno partnerstvo za njihov zajednički razvoj, a ne da ih "daje".

Minerali o kojima je riječ uključivali bi vrste rijetkih ruda, kao i titan, uran i litij među ostalima.

Trump, koji se nije obavezao na nastavak vitalne vojne pomoći Ukrajini, rekao je da želi 500 milijardi dolara u mineralima rijetkih zemalja iz Kijeva i da potporu Washingtona treba "osigurati". Upitan ranije hoće li u petak biti napravljen dogovor, Vance je rekao: "Da vidimo".

Ukrajini je predstavljen nacrt sporazuma koji su izradile Sjedinjene Američke Države u srijedu kada je ministar finansija Scott Bessent otputovao u Kijev. Zelenski je rekao da će ga Ukrajina proučiti s ciljem postizanja sporazuma u Minhenu.

Bessent je u petak za Fox Business Network rekao da će plan Trumpove administracije za okončanje rata ispreplesti ekonomije Kijeva i Sjedinjenih Američkih Država, pri čemu će SAD donijeti svoje "najbolje prakse" privatizacije.

"Dio toga počinje ispreplitanjem, ukrajinske ekonomije sa SAD-om i osiguravanjem da američki porezni obveznici dobiju povrat za novac koji su uložili", poručio je Bessent.