Preusmjereni letovi
28

U najvećem ukrajinskom napadu dronovima na Moskvu od početka rata najmanje petero povrijeđenih

M. G.
Arhivska fotografija (Foto: EPA-EFE)
Arhivska fotografija (Foto: EPA-EFE)
Ukrajina je u nedjelju napala Moskvu sa najmanje 34 drona, što je najveći napad dronovima na rusku prijestonicu od početka rata 2022. godine.

Napad je izazvao preusmjeravanje letova sa tri glavna moskovska aerodroma i povrijeđeno je najmanje pet osoba, prenosi Reuters.

Ruska protuzračna obrana uništila je još 50 dronova u drugim regijama zapadne Rusije, saopćilo je Ministarstvo obrane. "Pokušaj režima u Kijevu da izvrši teroristički napad korištenjem dronova na teritoriji Ruske Federacije je spriječen", saopćeno je iz ministarstva.

Ruska federalna agencija za zračni transport navela je da su aerodromi Domodedovo, Šeremetjevo i Žukovski preusmjerili najmanje 36 letova, ali su kasnije nastavili sa radom. Pet osoba je povrijeđeno u moskovskoj oblasti, navodi se u izvještaju ministarstva obrane.

Moskva i okolna regija, koja broji najmanje 21 milion stanovnika, jedna je od najvećih metropolitanskih oblasti u Europi, uz Istanbul.

S druge strane, Rusija je ispalila rekordnih 145 dronova tokom noći, saopćila je Ukrajina. Kijev je naveo da je oborio 62 od tih dronova. Ukrajina je također napala skladište u Brianskoj oblasti Rusije, gdje je zabilježeno obaranje 14 dronova.

Neprovjereni video snimci koji su se pojavili na ruskim Telegram kanalima prikazuju dronove koji lete iznad moskovskog horizonta.

Rat u Ukrajini, koji traje već 2 i po godine, ulazi u što neki zvaničnici smatraju posljednjim činom, nakon što su ruske snage napredovale najbrže od početka rata. Donald Trump, koji će na funkciju predsjednika SAD-a stupiti u januaru, izjavio je tokom kampanje da bi mogao donijeti mir u Ukrajini za 24 sata, ali nije otkrio mnogo detalja o tome kako bi to ostvario.

U trenutku kada je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskiy nazvao Trumpa da mu čestita na pobjedi na predsjedničkim izborima, pozivu se pridružio Elon Musk, izvršni direktor Tesle i Trumpov podržavalac, kako su prenijeli mediji. Musk je vlasnik SpaceX-a, koji pruža usluge satelitske komunikacije Starlink, ključne za ukrajinsku obranu.

Kijev, koji je također bio meta čestih masovnih napada dronovima od strane ruskih snaga, nastoji uzvratiti napadima dronovima na naftne rafinerije, zračne luke i čak ruske strateške radarske stanice.

Iako je front dug 1.000 km i većinom podrazumijeva rovovsku i artiljerijsku borbu, jedno od najvećih inovacija ovog sukoba bilo je ratovanje dronovima. Moskva i Kijev su obojica razvijali nove dronove, koristeći ih na inovativne načine, kao i pronalazeći nove metode za uništavanje tih uređaja - od korištenja pušaka farmera do naprednih elektroničkih sistema za ometanje.

Rusija je razvila niz elektroničkih "kišobrana" nad Moskvom, s dodatnim slojevima zaštite nad strateškim zgradama, kao i kompleksnom mrežom protuzračne obrane koja treba uništiti dronove prije nego dođu do Kremlja, u srcu glavnog grada. Obje strane koriste jeftine komercijalne dronove kao smrtonosno oružje, dok istovremeno povećavaju vlastitu proizvodnju. Vojnici s obje strane izvještavaju o izraženom strahu od dronova, a obje strane koriste zastrašujuće video snimke smrtonosnih napada dronovima u svojoj propagandi.