Ukrajinci se prisjetili najveće greške u svojoj historiji: To je spomenik kratkovidnosti
Kijev očajnički traži čvrste sigurnosne garancije kako bi se zaštitio od ponovne ruske agresije, dok povratak izabranog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa u Bijelu kuću izaziva strah od brzog dogovora o završetku rata koji bi Ukrajinu ostavio nezaštićenom.
Ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova podsjetilo je na Budimpeštanski memorandum iz 1994. godine, kojim se Kijev odrekao trećeg najvećeg nuklearnog arsenala na svijetu u zamjenu za sigurnosne garancije, uključujući one od Rusije, nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine.
"Danas je Budimpeštanski memorandum spomenik kratkovidnosti u donošenju strateških sigurnosnih odluka," navelo je ministarstvo u saopćenju povodom godišnjice sporazuma od 5. decembra 1994. godine.
Istaknuto je kako taj sporazum "treba poslužiti kao podsjetnik trenutnim liderima euroatlantske zajednice da je izgradnja europske sigurnosne arhitekture na račun interesa Ukrajine, umjesto njihovog uvažavanja, osuđena na propast".
Ukrajina je od 2014. godine, mnogo prije invazije iz 2022. godine, osuđivala memorandum, kada su ruske trupe zauzele i anektirale ukrajinski poluotok Krim, nakon čega su podržale paravojne grupe na istoku zemlje.
Borbe na istoku Ukrajine, koje su odnijele hiljade života, dovele su do nesigurnog prekida vatre i brojnih krugova pregovora poznatih pod nazivom Minski sporazumi.
Čak i nakon gotovo tri godine sveobuhvatnog rata, Kijev oklijeva oko mogućnosti povratka sličnim pregovorima koji bi mogli donijeti privremeni prekid vatre, ali bi ostavili otvorenu mogućnost nove ruske invazije.
"Dosta nam je Budimpeštanskog memoranduma. Dosta nam je Minskih sporazuma. Dva puta su bila dovoljna; ne možemo treći put pasti u istu zamku. Jednostavno, nemamo pravo na to," izjavio je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.
Kijev želi da članice NATO-a izdaju pozivnicu na sastanku ministara vanjskih poslova saveza koji počinje u utorak, dok invazija ulazi u treću godinu, a Rusija ostvaruje napredak na bojnom polju.
U saopćenju ministarstva vanjskih poslova pozvani su Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija, također potpisnice memoranduma iz 1994. godine, kao i Francuska i Kina, za koje se navodi da su mu pristupile, da podrže osiguranje sigurnosnih garancija za Ukrajinu.
"Uvjereni smo da je jedina prava sigurnosna garancija za Ukrajinu, kao i odvraćanje od daljnje ruske agresije protiv Ukrajine i drugih država, puno članstvo Ukrajine u NATO-u," navedeno je u saopćenju.
Rusija smatra ideju o integraciji Ukrajine u NATO neprihvatljivom prijetnjom sigurnosti.