UNESCO: U svijetu ubijeno 56 novinara 2019. godine, većina izvan zona konflikta
UNESCO-ov opservatorij zabilježio je 2019. godine 56 ubistva novinara, dok je 2018. ubijeno 99 novinara. U desetljeću od 2010. do 2019. godine zabilježio je 894 ubistva novinara, što je godišnji prosjek od gotovo 90 ubijenih novinara.
Ipak je, prema navodima UNESCO-a, najniža godišnja stopa ubijenih novinara zabilježena 2019. godine.
Ubistva su se dešavala u svim dijelovima svijeta, a Latinska Amerika i Karibi zabilježili su 22 ubistva, što je najveći broj. Na području Azije ubijeno je 15 novinara, dok ih je 10 ubijeno arapskim državama.
Većina novinara ubijeno izvan zona sukoba
Brojke pokazuju da novinari ne trpe samo izlažući se ekstremnim rizicima tokom izvještavanja o nasilnim sukobima, već su meta tokom izvještavanja o lokalnoj politici, korupciji i kriminalu - često u svojim rodnim gradovima.
Gotovo dvije trećine (61 posto) ubistava u 2019. godini dogodilo se u zemljama koje nisu imale oružani sukob. Primjetan je preokret situacije iz 2014. godine, kada je taj postotak iznosio jednu trećinu.
U više od 90 posto slučajeva zabilježenih u 2019. godini ubijeni su lokalni novinari. Ovi su trendovi istaknuti u UNESCO-ovoj medijskoj kampanji #KeepTruthAlive.
Napad na medijske slobode
UNESCO-ov izvještaj iz 2019. godine pokazuje da novinari sve više doživljavaju verbalne i fizičke napade zbog svog rada.
"Posljednjih godina zabilježen je povećan broj zatvaranja, otmica i fizičkog nasilja usljed sveučestalije retorike koja je neprijateljska prema medijima i novinarima", navodi se u UNESCO-ovom izvještaju.
Posebno su, kako navode, žene novinarke meta meta uznemiravanja putem interneta i rodno uvjetovanog nasilja. Opći cilj prijetnji novinarima je ušutkati kritičke glasove i ograničiti javni pristup informacijama.