Odluke u avijaciji
42

Uprkos pandemiji: Zbog čega veliki broj aviona i dalje leti?

N. V.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Uprkos tome što je avijacija u velikoj mjeri zaustavljena zbog krize uzrokovane koronavirusom iznenađujući je broj svjetskih aviokompanija koje još uvijek prevoze putnike, uključujući i British Airways, a u zraku još uvijek ima veliki broj aktivnosti.

Pandemija je pogodila putnički promet i veliki broj vlada je zabranilo letove, ali mnogi avioni još uvijek prevoze ljude kako bi ih vratili kući.

Vjeruje se da su putnički letovi kada je u pitanju avio-saobraćaj smanjeni za čak 95 posto, ali to znači da još uvijek jedan od 20 aviona polijeće. Aviokompanije kažu kako održavaju vitalne veze otvorene.

"Radimo sa vladama Evropske unije kako bi pokušali održati minimum letova iz hitnih razloga", rečeno je iz Ryanaira.

No, neki letovi treba da dovedu ljude kući, rečeno je iz British Airwaysa:

"Mi činimo sve što možemo da vratimo ljude kući, uključujući i kritične radnike. Ne dozvoljavaju sve vlade letove, sa ministarstvima vanjskih poslova radimo na otvaranju ruta tamo gdje možemo."

No, da li su aerodromi i avioni sigurni za putnike?

Iz aerodroma Heathrow kazali su da blisko sarađuju sa službenicima Javnog zdravstva u Engleskoj olakšavajući im pristup kako bi oni mogli provoditi pojačane mjere:

"U skladu sa najnovijim savjetima Javnog zdravstva Engleske ohrabrujemo putnike i kolege da održavaju dobru higijenu ruku."

U međuvremenu, iz Ryanaira kazali su da avione svakodnevno dezinfikuju, a da je obezbijeđena dovoljna socijalna distanca u vozilu.

Kada je BBC u ponedjeljak ujutru provjerio situaciju na aerodromu Heathrow letovi su bili planirani za Dablin, Kopenhagen, Bahrein, Mančester, Helsinki, Amsterdam, Varšavu, Madrid, Hamburg, Moskvu, Barselonu, Dohu, Berlin, Pariz, Kuala Lumpur, Valensiju, Boston i Štokholm. Ali, mnogi letovi koje vidite na nebu su teretni avioni, a količina pretovara preko aerodroma Heathrow posljednjih dana se udvostručila.

Ti avioni pretežno nose osnovne namirnice uključujući hranu i medicinsku opremu. Kroz aerodrome u Velikoj Britaniji prolazi 34 posto robnog prometa, a privremeno se povećao i broj namjenskih letova koji donose osnovne namirnice potrebne Britancima da prebrode korona krizu.

Informacije o avionima koji se trenutno nalaze na nebu možete pratiti putem web stranice za praćenje letova.