Vance opet udario po Evropi pa oduševio Ruse: Vama prava prijetnja nije Moskva, već Brisel

Zbog njegovih riječi ga je potom javno pohvalio ruski pregovarač Kirill Dmitrijev, koji je ove sedmice boravio u Washingtonu.
"Najveća prijetnja za Evropu nije Kina niti Rusija. Najveća prijetnja za Evropu dolazi iznutra. To su migracione politike koje uništavaju kulturni temelj Evrope. To su ekonomske politike koje ih čine manje konkurentnima, to su politike nacionalne sigurnosti", izjavio je Vance u intervjuu.
Prema njemu Sjedinjene Američke Države navodno ipak "vole" Evropu i Evropljane.
"Američki potpredsjednik Vance jasno vidi suštinu onoga što se dešava: glavni problem u Evropi nije Rusija. On glasno govori ono što evropski političari šapuću po ćoškovima, ali se boje da to otvoreno priznaju. Vance stvari naziva pravim imenom, za razliku od briselskih birokrata koji se kriju iza parola. Evropi ne trebaju novi neprijatelji, već iskren razgovor o vlastitim greškama", pohvalio ga je potom na Telegramu ruski pregovarač Dmitrijev, koji je kao investicioni izaslanik ruskog predsjednika Vladimira Putina ove sedmice posjetio SAD.
Evropi je Vance, između ostalog, zamjerio i niske troškove za odbranu, kao i kupovinu ruskog plina. "S jedne strane, njihovo rukovodstvo kaže da je Rusija najveća prijetnja na svijetu. U međuvremenu, kupuju plin od Rusije za milijarde i milijarde dolara i troše jedan posto svog BDP-a na odbranu, dok mi trošimo tri ili četiri posto našeg BDP-a. Retorika u Evropi jednostavno ne odgovara stvarnosti", izjavio je Vance, pri tome koristeći obmanjujuću tvrdnju.
Udio Rusije u uvozu plina u EU pao je s više od 40 posto u 2021. godini na približno 11 posto u 2024. godini, navode statistike Evropske unije. Troškovi za odbranu u Evropi rastu, a sve članice NATO-a su, prema procjenama Alijanse, prošle godine potrošile na odbranu više od jednog posto svog BDP-a. Od toga je osam zemalja bilo tik ispod granice od dva posto. Na čelu te liste su Poljska (4,12 posto) i Estonija (3,43 posto), a tek nakon njih slijede Sjedinjene Države (3,38 posto).
Kritikuje presudu Le Penovoj
"Pokušavaju ukloniti predsjedničke kandidate i političke lidere s izbornih listi. To nije dobro. Nije dobro za Evropu, nije dobro za Sjedinjene Američke Države. Želimo da naši prijatelji dijele naše vrijednosti. Oni su apsolutno i stopostotno naši prijatelji, ali ovaj odnos će biti stavljen na iskušenje ako budu pokušavali zatvoriti opozicione lidere i ako ne budu poštovali vlastite granice", dodao je Vance.
Očigledno se time osvrnuo i na nedavnu presudu protiv istaknute predstavnice francuskog nacionalističkog Nacionalnog okupljanja (RN) Marine Le Pen. Sud ju je proglasio krivom za pronevjeru sredstava Evropskog parlamenta.
Presudom joj je odmah zabranjeno da se pet godina kandiduje za bilo koju izbornu funkciju, a nepravosnažno je osuđena na četiri godine zatvora, od čega dvije uslovno. Odluka je izazvala podijeljene reakcije i u Evropi – na primjer, francuski premijer François Bayrou je izjavio da je "zbunjen" presudom. Posebno se osvrnuo na dio presude koji odmah zabranjuje Le Penovoj kandidaturu.
O suzbijanju opozicije u Rusiji ili Kini Vance nije rekao ni riječ.
Vance je u sličnom kritičkom tonu prema Evropi govorio i u svom februarskom govoru na Minhenske sigurnosne konferenciji, gdje nije spomenuo Ukrajinu, iako se ta zemlja već više od tri godine suočava s totalnom ruskom invazijom. Također, u internom četu američkih zvaničnika o planiranim udarima u Jemenu – kojem je greškom prisustvovao jedan američki novinar – Vance je napisao da "mrzi što opet mora spašavati Evropu".