Veliki gubici tenkova predstavljaju značajan problem za Moskvu uoči nastavka ofanzive
Na jednom video snimku objavljenom na mreži prošle sedmice prikazan je T-90M na blatnjavom putu, skriven ispod drveća.
Ali njegova relativna rijetkost i tehnološka sofisticiranost nisu ga spasili od ukrajinskih napada. Ubrzo nakon što je prvi T-90M primijećen u aprilu, ukrajinski novinar Andriy Tsapliyenko objavio je slike kako stoji ispred ugljenisanih ostataka jednog takvog tenka.
Invazija Moskve na njenog prozapadnog susjeda u februaru bila je praćena stalnim nizom slika izgorjelih tenkova, ponekad sa raznesenim kupolama, kao i tenkova u plamenu sa njihovim posadama zarobljenim unutra. Prema vojnim analitičarima, ovi gubici tenkova jedan su od glavnih problema s kojima se Rusija suočava dok nastoji da nastavi svoju ofanzivu u Ukrajini.
Ruska vojna doktrina uvijek je bila izgradnja i održavanje velikog broja tenkova, tvrdi James Lewis, analitičar Instituta za strateške i međunarodne studije u Washingtonu.
Tenkovska flota zemlje, za koju se procjenjuje da ima 2.800 jedinki sa još 10.000 u skladištu , sastoji se uglavnom od modernizovanih sovjetskih tenkova s tročlanom posadom.
Rusija je izgubila 135 tenkova T-72B3, najmanje 235 T-72 i više od 170 varijanti T-80 od početka napada na Ukrajinu u februaru, prema Oryxu, obavještajnom blogu koji prati ruske vojne gubitke.
Ruska 4. gardijska tenkovska divizija, koja je opremljena isključivo T-80, navodno je izgubila čak 41 tenk u samo dvije sedmice, prema vojnoj analitičkoj platformi Battle Order.
Iako uništavanje tenka ne znači da je posada ubijena, postoji visoka stopa žrtava među ruskim tenkovskim posadama.
Ukupno 6 posto poginulih ruskih vojnika u Ukrajini bilo je među muškarcima iz tenkovskih pukova, prema broju žrtava zasnovanom na javno dostupnim informacijama koje vodi nezavisni medij Mediazona.
Brza stopa iscrpljivanja Rusije navela je neke posmatrače da se zapitaju da li tenk uopšte ima budućnost u modernom ratovanju.
Međutim, gubici Rusije ukazuju na neuspjeh u izvođenju kombinovanih operacija u Ukrajini, a ne na probleme posebno s tenkovima, rekli su analitičari za The Moscow Times.
"Tenkovi bi se trebali boriti kao dio kombinovanih formacija, ali u smislu načina na koji su taktički korišteni, Rusija to nije učinila efikasno", rekao je Nick Reynolds, vojni stručnjak sa londonskog Royal United Services Institutea.
Teoretski, tenkove treba podržavati pješaštvo i artiljerija koji su u stanju locirati i uništiti neprijateljske vojnike naoružane protutenkovskim oružjem.
U ranim danima rata, kolone ruskog oklopa su se zaglavile duž ukrajinskih autoputeva, omogućavajući ukrajinskoj pješadiji da uništi tenkove i druga vozila koristeći niz prijenosnih protutenkovskih oružja ispaljenih s ramena.
Američki Jevelini i britansko-švedska laka protivtenkovska oružja nove generacije (NLAW) odgovorni su za stotine gubitaka ruskih tenkova.
Kada su ispaljeni, Javelini se penju 150 metara u zrak prije nego što se strmoglavo sruše na kupolu tenka, gdje je oklop vozila najtanji.
"Svi u posadi su bili šokirani", rekao je član posade ruskog tenka Aleksej Uhačov o incidentu u kojem je njegov tenk pogođen Jevelinom u ranim danima rata u majskom intervjuu za ruski medij Moskovsky Komsomolets.
Prodor u kupolu može uzrokovati da se tenk "iskuha" ako se municija pohranjena u vrtuljku ispod kupole zapali. U takvim slučajevima, naknadna eksplozija može poslati kupolu na desetine metara u zrak.
Video of strikes on Russian tanks by Ukrainian Air Assault artillery and engineers (presumably this means the use of mines). They claim they destroyed nine Russian tanks.https://t.co/Ww2NUGzL5G pic.twitter.com/Sp2jl9rFJ0
— Rob Lee (@RALee85) July 8, 2022
T-72B3, mobilnija verzija sovjetskog T-72, čini okosnicu ruske tenkovske flote i na njega se u Ukrajini uvelike oslanjaju. Ali Rusija je također rasporedila stotine tenkova T-80, uključujući T80U, T80BV i najmoderniji T-80, T80BVM, koji je ušao u službu 2018.
Osim toga, gubici tenkova su značili da Moskva uzima određeni broj starijih tenkova iz skladišta kako bi ih rasporedili u Ukrajinu.
T-62 iz sovjetske ere, tenkovi koji su ušli u službu 1961. godine, primjećeni su u Ukrajini i na vozovima koji su se prevozili širom Rusije, verovatno na putu do bojnog polja.
U pokušaju da se zaštite od napada dronovima i protivtenkovskih projektila, ruske trupe u Ukrajini dodale su brojne improvizirane kaveze na vrhove tenkova.
Također su koristili vreće s pijeskom, borove trupce i metalne kaveze da ojačaju svoja vozila, prema fotografijama i video snimcima objavljenim na internetu. Britanski ministar odbrane Ben Wallace rekao je u maju da je prizor ovih tenkova bio "ništa drugo nego tragičan".
"Ove mjere su očigledno pokušaj odbrane tenkova odozgo, ali to ne funkcioniše", rekao je Reynolds.
Uhačov je za Moskovsky Komsomolets ispričao kako su tenkovske posade uklonile krovne pregrade kada su shvatile da ograničavaju kretanje tenkovskog topa i otežavaju silazak u slučaju požara.
Neuspjeh Rusije da pronađe odgovor na moderno protutenkovsko oružje dovodi u pitanje budućnost dugoročnog oslanjanja Rusije na tenkove u ratu, smatra Lewis.
"Tenkovi će i dalje imati svoje mjesto, ali njihova budućnost će biti manja uloga zbog njihove ranjivosti", rekao je.