Može biti i posljedica
46

Više od 150 eksperata iz EU će pratiti Muskov intervju s liderkom ekstremnih desničara u Njemačkoj

Piše: N. Ž.
Razgovor Elona Muska i Alice Weidel bit će pod posebnom prismotrom Brisela (Foto: Reuters)
Razgovor Elona Muska i Alice Weidel bit će pod posebnom prismotrom Brisela (Foto: Reuters)
Eksperti iz Brisela i Sevilje, njih nešto više od 150, planira pratiti intervju koji će milijarder Elon Musk večeras održati s Alice Weidel, liderkom ekstremno desničarske stranke AfD u Njemačkoj.

Konkretno, pratit će se da li ovaj intervju krši pravila Evropske unije o utjecaju na izborne procese u ovom bloku.

Iz Evropske komisije su već najavili potencijalne sankcije protiv Muska i njegove društvene mreže X (bivši Twitter), zbog činjenice da algoritmi drugim korisnicima "guraju" njegove objave, među kojima su i otvoreni pokušaji da se utiče na izborne procese u državama EU.

U Briselu je sporna otvorena podrška koju Musk pruža AfD-u, a tu se ubraja i ovaj intervju. Poseban fokus za tehnološke eksperte u dva evropska grada bit će da li će se ovaj intervju pojavljivati kao izdvojeni sadržaj za korisnike koji nisu pratioci Weidel i Muska.

Pored toga, pratit će se i sadržaj samog intervjua zbog EU pravila o zabrani govora mržnje. Zbog ovih pravila je pod posebnom prismotrom bio i intervju koji je Musk imao s novoizabranim predsjednikom SAD-a Donaldom Trumpom, koji je obavljen prije predsjedničkih izbora u ovoj zemlji.

Ako ovaj tim eksperata utvrdi da je došlo do kršenja EU pravila, moglo bi doći i do zabrane korištenja X-a za građane ovog bloka, mada bi ovaj scenario mogao dovesti do diplomatskog sukoba, imajući u vidu Muskov status u Trumpovoj administraciji.

Musk je više puta rekao da ga "ne zanima" šta misli Brisel o njegovim potezima, ali je činjenica da bi X, koji od Muskove akvizicije ima značajan pad u vrijednosti, mogao izgubiti ogroman broj korisnika, ako bude zabranjen u EU.

Treba istaći i da je Musk izrazito aktivan u komentarisanju interne politike brojnih država širom svijeta, uključujući Veliku Britaniju i Njemačku, koje su mu posebno u fokusu.

Ovi komentari, ako bi se nastavili, mogli bi biti sporni kada Musk postane dio administracije koja vodi SAD, kada uzmemo u obzir da bi on trebao igrati važnu ulogu kao Trumpov blizak saradnik.

Podsjetimo, Njemačka 23. februara ide na vanredne izbore zbog kolapsa vlade kancelara Olafa Scholza, do kojeg je došlo krajem prethodne godine.

Prema posljednjim anketama, AfD je trenutno na drugom mjestu s 20 posto podrške, dok prvo mjesto već mjesecima ima CDU, s 31 posto podrške. Iako će sigurno imati najbolji dosadašnji rezultat na parlamentarnim izborima, AfD neće biti dio vlasti, imajući u vidu da su sve veće stranke u Njemačkoj unaprijed odbile saradnju s ovom partijom koja predstavlja radikalne desničare.