Vlada saopćila da je većinu od 667 požara u Grčkoj izazvala ljudska ruka
Dok ova mediteranska zemlja izlazi iz nezapamćenog, 15-dnevnog razdoblja pakla izazvanog toplinskim valom, razmjeri razaranja konačno se otkrivaju.
Dok su vremenski uvjeti bili drugačiji nego bilo koje druge godine,stručnjaci prve tri sedmice jula nazivaju najtoplijim u historiji, većina požara mogla se spriječiti, tvrdi vlada u petak.
“Tokom ovog vremena izbilo je 667 požara, što je više od 60 požara dnevno, gotovo u cijeloj zemlji. Nažalost, većinu je zapalila ljudska ruka, bilo zločinačkim nemarom ili namjerom". kazao je Vassilis Kikilias, grčki ministar za klimatske krize i civilnu zaštitu.
Kikilias je rekao da su na određenim mjestima istovremeno izbili požari na brojnim tačkama u neposrednoj blizini, što ukazuje na umiješanost piromana koji namjeravaju dalje širiti vatru.
“Razlika u odnosu na druge godine bili su vremenski uvjeti. Klimatske promjene, koje su dovele do historijskog toplinskog vala bez presedana, stigle su. Bilo je vrlo malo dana u kojima ekstremno vrijeme nije bilo u kombinaciji s jakim vjetrovima", kazao je ministar.
Meteorolozi nikada prije nisu zabilježili tako rekordne temperature u tako dugom vremenskom razdoblju u Grčkoj. S iznimkom otoka u Egejskom i Jonskom moru, dosegnuti su najviši nivoi u 15 godina.
Ove je sedmice Svjetska meteorološka organizacija i evropska služba za klimatske promjene Copernicus opisali juli kao najtopliji mjesec u zabilježenoj povijesti. UN je također rekao da je jasno da nijedan mjesec nikada nije bio tako vruć.
U požarima su tri osobe poginule, a 74 su ozlijeđene. U srijedu su grčke oružane snage proglasile trodnevnu žalost nakon što su dva pilota zračnih snaga poginula dok su pokušavali ugasiti vatru u svom avionu prije nego što se srušio iznad otoka Evia.
Gotovo 20.000 ljudi prvenstveno turista u jednom je danu bilo prisiljeno napustiti hotele na Rodosu, otoku koji je najviše pogođen požarima. Operacija je opisana kao najveća evakuacija ikada provedena u Grčkoj. Ranije ove sedmice u nekim dijelovima popularne turističke destinacije proglašeno je vanredno stanje.
Dok plamen još uvijek bjesni na Rodosu i otocima Krf i Evia, petak je bio prvi dan kada službe za hitne slučajeve nisu bile u stanju visoke pripravnosti, a vatrogasci su rekli da se situacija konačno počela popravljati. Dužnosnici su rekli da je veliki požar koji je detonirao skladište municije u četvrtak sjeverno od vojne zračne baze u Nea Anchialosu, 20 km izvan grada Volosa, stavljen pod kontrolu.
Profesor Christos Zerefos, vodeći grčki stručnjak za atmosfersku fiziku, upozorio je da će se situacija svake godine pogoršavati.
“Sve strategije će se morati revidirati (zbog) klimatske krize.” Zerefos je dugo tvrdio da će prosječna godišnja temperatura diljem Sredozemlja porasti do 2 stepena u sljedećih 30 godina", kazao je.
Predvidio je da bi klimatska kriza mogla koštati Grčku čak 700 milijardi eura, kako u smislu preventivnih mjera tako i prilagodbe novoj stvarnosti, te je naglasio važnost pomlađivanja devastiranih šumskih ekosistema za zemlju.
“Blaga zima rezultirala je gubitkom polovice vode ove godine, smanjenjem vlažnosti tla i to stvara situaciju koja pogoduje širenju šumskih požara. Šumski ekosistemi u Grčkoj jedni su od najosjetljivijih na svijetu. Šumski ekosistem je bitan. Ako ga zaštitimo, ima nade da se može obnoviti", kazao je.