Radikalna odluka
26

Vlasnici Facebooka optužili Australiju da nisu uzeli u obzir glasove mladih prilikom zabrane društvenih mreža

Piše: F. H.
Australija je uvela prvu zabranu društvenih mreža za mlađe od 16 godina (Foto: Reuters)
Australija je uvela prvu zabranu društvenih mreža za mlađe od 16 godina (Foto: Reuters)
Kompanija za društvene medije Meta (Facebook, Instagram) optužila je australsku vladu da žuri s uvođenjem zabrane društvenih medija za mlađe od 16 godina bez propisnog razmatranja dokaza i glasova mladih ljudi.

Australski političari koji su podržali zakon prvi u svijetu tvrde da je potrebno osigurati da još jedna generacija tinejdžera ne iskusi "toliko štetnog sadržaja" u godinama koje dolaze.

Zabrana, koju je odobrio australski parlament u četvrtak samo nekoliko dana nakon što je održana jednodnevna istraga za razmatranje 15.000 podnesaka, već je opisana kao test za druge vlade koje planiraju akciju.

Unatoč usvajanju zakona, političari ga nisu jednoglasno podržali, a jedan nezavisni zastupnik ga je nazvao "rješenjem iz 1970. za problem iz 2024.". Skupine za ljudska prava i zagovornici mentalnog zdravlja također su upozorili da bi to moglo marginalizirati mlade Australce.

Do sada je većina kompanija društvenih medija rekla da će se pridržavati zabrane, ako to ne učine rezultiralo bi kaznama do 50 miliona dolara. No, izrazili su nesigurnost oko načina na koji će se to provesti i zabrinutost zbog njegovog potencijalnog utjecaja.

"Zabrinuti smo zbog procesa koji je požurivao donošenje zakona, a nije pravilno razmotrio dokaze, što industrija već radi kako bi osigurala iskustva primjerena dobi i glasove mladih", rekao je glasnogovornik Mete.

Elon Musk, vlasnik X-a, već je kritikovao zabranu i sugerirao da je to "stražni način kontrole pristupa internetu za sve Australce".

U petak je ministar australske vlade Murray Watt rekao da bi kompanije koje se bave društvenim mrežama trebale ozbiljno shvatiti zabranu i shvatiti da imaju "interes u očuvanju svog ugleda i svoje društvene dozvole".

"Između tih novčanih kazni i društvenog pritiska, vidjet ćemo kako se društvene mreže igraju - a ako to ne učine, mi imamo mogućnost krenuti na njih", kazao je.

Zabranu je podržala glavna opoziciona stranka u Australiji. Ministar komunikacija u sjeni, David Coleman, rekao je da njegove koristi daleko nadmašuju rizike.

"Koja je još generacija u povijesti odrasla izložena toliko štetnom sadržaju kao ova?. Možemo skrenuti pogled s toga i ne govoriti o tome, ili možemo zuriti u lice, priznati to i učiniti nešto u vezi s tim", kazao je Coleman.

Ministar tehnologije Velike Britanije, Peter Kyle, nedavno je rekao za BBC da je razgovarao o zabrani s australskim političarima i da će pozorno pratiti njezinu provedbu.

“Potpuno sam otvorenog uma i sigurno držim sve na stolu dok idemo naprijed, ali ono što želim učiniti je osigurati da sve odluke koje donesem budu utemeljene na čvrstim dokazima", kazao je Kyle.

Francuska ministrica obrazovanja, Anne Genetet, nedavno je potvrdila da bi htjela usvojiti australsku zabranu. Nekoliko drugih evropskih čelnika također je izrazilo interes za dobnu zabranu, ali je tek trebaju uvesti.

Novine Blick sa sjedištem u Zürichu citirale su priču koja pokazuje podršku ogromne većine za sličnu zabranu u Švicarskoj.

U Australiji je komisija za ljudska prava upozorila da bi zakon mogao narušiti prava mladih ljudi i smanjiti njihovu sposobnost sudjelovanja u društvu.

Izvršni direktor Suicide Prevention Australia, Christopher Stone, rekao je da je vlada naletjela "zavezanih očiju na zid od cigala" žureći sa zakonodavstvom.

"Iako priznajemo izazove povezane s internetskim platformama, ovaj zakon ne uzima u obzir pozitivne aspekte društvenih medija u podržavanju mentalnog zdravlja i osjećaja povezanosti mladih ljudi", rekao je Stone.

Senatorica Zelenih Sarah Hanson-Young također se usprotivila zakonu. Nedugo prije nego što je prošao parlament, rekla je: "Ovo su bumeri koji pokušavaju reći mladima kako bi internet trebao funkcionirati da bi se osjećali bolje".