Skandal u komšiluku
70

Vučićeva distopija: Njemačka firma od Srbije dobila 1,6 miliona eura, a radnici rade za 700 KM

B. H.
Foto: Vlada Srbije
Foto: Vlada Srbije
Njemačka kompanija Wacker Neuson je od Srbije dobila subvencije od 1,6 miliona eura za zapošljavanje 200 radnika. Iako je pompezno otvorena radnici od toga nemaju ništa, pošto primaju minimalac od 42.000 dinara (700 KM), prenosi nova.rs.

Postrojenje u Srbiji posluje od 2007. godine, a u junu ove godine je svečano otvoren novi pogon u Kragujevcu. Premijerka Ana Brnabić je svečano presjekla vrpcu, dok je predsjednik Aleksandar Vučić lično položio kamen temeljac. Međutim, istina je brzo isplivala na površinu, jer radnici su počeli da svjedoče jedan za drugim o prevarama i lažima. Potvrdili su da primaju minimalnu platu, uprkos tome što su morali biti izuzetno zadovoljni i govoriti pred kamerama i najvišim državnim zvaničnicima kako će njihova početna plata biti 70.000 dinara (1.160 KM).

Vodstvo fabrike se oglasilo i nije poreklo radničke tvrdnje o visini zarada, ali tvrdi da niko nije nagovarao radnike da javno pričaju o većim iznosima.

Za portal nova.rs je govorio jedan radnik koji i nakon godinu i po dana rada u tvornici radi "kao početnik" za minimalac od 42.000 dinara (700 KM).

"O plati od 70.000 mogu samo sanjati. Čista je laž da je tolika početna plata", poručuje radnik koji se kao iskusni zavarivač s certifikatom zaposlio u tvornici "Waker Neuson".

Iskreno dodaje da se ne bi prihvatio posla da je u startu znao da će raditi za minimalac. Dodaje da da radnici dobijaju i topli obrok na osnovnu platu, koja iznosi 300 dinara dnevno (5 KM). No kao i većina njegovih kolega, hranu ne kupuje u menzi, već je donosi od kuće. To je, kako objašnjava, jedan od načina da na kraju mjeseca imaju nešto veću platu.

Jedna radnica je navodno bila primorana da slaže pri otvaranu za medije da je početna plata 70.000 (1.160 KM), no iz fabrike su za nova.rs demantovali te tvrdnje.

Vučić je prilikom polaganja kamena temeljca kazao da je ponosan jer će 200 Šumadinaca dobiti posao. Uprkos velikim subvencijama apsolutna većina zaposlenih i dalje radi za minimalac.