Oglasili se i Ukrajinci
0

Wagnerovci priznali da su doživjeli katastrofu u Africi: Za sve je kriva iznenadna pješčana oluja?

B. H.
Foto: X.com
Foto: X.com
Ruska plaćenička grupa Wagner priznala je danas da su njeni borci i malijski vojnici pretrpjeli gubitke u teškim borbama protiv pobunjenika Tuarega u blizini granice Malija s Alžirom.

Pobunjeni Tuarezi već su u subotu izvijestili o žestokim borbama, tokom kojih su i ruski plaćenici i malijski vojnici pretrpjeli gubitke.

Wagnerova grupa je u izjavi saopćila da su se njene snage borile uz malijske vojnike od 22. do 27. jula. Wagnerovcima je komandovao Sergej Ševčenko, koji je poginuo u borbi.

"Prvog dana njegova je grupa uništila većinu islamista, a ostale je natjerala u bijeg Ali pješčana oluja koja je uslijedila omogućila je radikalima da se ponovno okupe i povećaju svoj broj na 1000 ljudi", objavila je Wagnerova grupa na društvenoj mreži Telegram.

Wagner grupa je saopćila da su njeni borci odbili napad, ali je jaka pobunjenička vatra rezultirala gubicima među plaćenicima i malijskom vojskom. U saopćenju se ne navodi broj ubijenih.

Tuareški pobunjenici saopćili su u subotu da su ubili i ranili desetke vojnika i plaćenika iz ruske grupe Wagner tokom dvodnevnih borbi u blizini granice s Alžirom. Malijska vojska izvijestila je tokom vikenda da je izgubila dva vojnika i ubila oko 20 pobunjenika.

Pobunjenici su u saopćenju rekli da su u borbama u četvrtak i petak zaplijenili oklopna vozila, kamione i cisterne. Tvrde da su uništili i helikopter koji se potom srušio u gradu Kidal. Prema vojsci, jedan od njihovih helikoptera srušio se u Kidali tokom rutinskog leta, ali niko nije poginuo.

Nakon vijesti o uspješnoj akciji protiv Wagnera oglasili su se i Ukrajinci, odnosno predstavnik Glavne obavještajne uprave Ukrajine (GUR) Andrej Jusov.

"Pobunjenici (u Maliju) su sve dobili potrebne informacije, a ne samo informacije koje su im omogućile provođenje uspješne vojne operacije protiv Wagner PMC-a", kazao je Yusov i također obećao "nastavak". Wagner grupa odigrala je ključnu ulogu u nekim od najžešćih bitaka ruske invazije na Ukrajinu. No, postavila su se pitanja o njegovoj budućnosti nakon što je njegov šef Jevgenij Prigožin poginuo u avionskoj nesreći prošlog augusta. Dogodilo se to dva mjeseca nakon njegove neuspjele pobune protiv vodstva ruske vojske.

U maliju su se desila dva vojna udara, 2020. i 2021. godine. Vojni dužnosnici kažu da su ruski instruktori u zemlji i pomažu malijskim vojnicima s opremom kupljenom u Rusiji. Prema njihovim riječima, nije riječ o plaćenicima. Međutim, Telegram kanal Baza javlja da su Wagneri u Maliju još od 2021. godine.

Mali se više od 20 godina bori protiv nasilja. Uprkos prethodnoj prisutnosti mirovnih snaga UN-a, na vlast su, posebno u središnjem i sjevernom dijelu zemlje. Mirovni sporazum s autohtonim Tuarezima također je propao 2015., što je dodatno zakompliciralo situaciju.