Pritisak na društvo
47

Washington Post: Ratni zamor sve teže pritišće Izrael dok raste broj žrtava

Piše: F. H.
Mapa: israelpalestine.liveuamap.
Mapa: israelpalestine.liveuamap.
U tekstu kojeg je objavio Washington Post navodi se kako je javnost u Izraelu sve više zamorena od rata te se suočava s rastućim žrtvama,ekonomskim pritiskom i raširenim poremećajima. Rezervisti, doseljenici i poduzeća snose najveći teret rata koji ne pokazuje znakove jenjavanja.

Ari Kraus, rezervist u brigadi Golani, provodi dane u Gazi uništavajući podzemne tunele. Njegova priča odražava priču o otprilike 80.000 izraelskih rezervista koji su pozvani da napuste svoje porodice, posao i studije da služe na prvoj crti fronta.

Međutim, sve veći broj rezervista odbija se javiti na dužnost, pogoršavajući izazove vojske dok se bori održati operacije u sve ekspanzivnijem regionalnom ratu.

Prema riječima glasnogovornika izraelskih snaga Nadava Shoshanija, stope novačenja pale su za 15 posto od oktobra 2023. godine, odražavajući pritisak na oružane snage.

"Nikada nismo mogli zamisliti da će se rat proširiti tako daleko ili trajati ovoliko dugo", rekao je jedan rezervist specijalnih snaga, koji je izvijestio da se njegova jedinica od 12 osoba smanjila na pet jer su drugi odbili služiti. Govoreći anonimno zbog vojnih protokola, dodao je: "Također nismo mislili da nas neće imati ko zamijeniti".

Utjecaj na rezerviste i njihove porodice je dubok. Vojnici dijele priče o nategnutim brakovima, pri čemu neki supružnici prijete razvodom zbog dugotrajnih izbivanja. Poslodavci postaju sve nestrpljiviji, a žene koje su ostale kao samohrane majke skratile su radno vrijeme kako bi se brinule za djecu, što je dovelo do strmoglavog pada produktivnosti u raznim sektorima.

Jael Talshir, politička analitičarka na Hebrejskom univerzitetu, opisala je situaciju kao prijelomnu tačku za izraelsko društvo.

“Bilo da se radi o ekonomskoj krizi, velikim žrtvama rezervista i njihovim porodicama ili žrtvama i ozljedama, izraelsko društvo se sigurno približava granici svojih kapaciteta”, rekla je.

Dugotrajni rat također uzima značajan danak izraelskoj ekonomiji. Benjamin Bental, voditelj ekonomske politike u Taub Centru za studije socijalne politike u Izraelu, zabilježio je pad ekonomskog rasta od 2% prošle godine, s projekcijama koje pokazuju daljnje smanjenje od 1,5% u 2024.

Male kompanije se gase, startupi gube kapital, a neke uspješne kompanije razmišljaju o preseljenju u inozemstvo.

Prije rata, u prosjeku je 3.200 radnika mjesečno bilo odsutno zbog rezerve, obično po nekoliko dana. No, od oktobra do prosinca prošle godine taj se broj popeo na 130.000 radnika mjesečno, od kojih je većina bila potpuno odsutna.

Efekti valova su očiti, male kompanije zatvaraju svoja vrata, a veće se bore s padom proizvodnje.

Izraelske snage navodno istražuju mjere za rješavanje nedostatka osoblja, uključujući produženje obavezne službe za obične vojnike i podizanje maksimalne dobi za rezerviste. Unatoč tim naporima, mnogi vojnici kažu da se osjećaju gurnutima do svojih granica.

"Osjećam se kao da me vlada tjera da napustim svoju porodicu sedmicama, ne zbog slobodnog vremena, već zbog rata", rekao je rezervist koji je ove godine odslužio gotovo 300 dana.