Glavni inspektor WHO-a Peter Ben Embarek je naglasio da je njegova misija pronašla nekoliko znakova o mnogo većem širenju, uključujući i podatke da je u Wuhanu već u decembru 2019. godine bilo više varijanti koronavirusa.
Njegov tim je također razgovarao sa čovjekom u 40-im godinama, kojeg kineske vlasti smatraju prvim pacijentom. Kroz razgovor su otkrili da on radi u jednom uredu te da mu je zaraza otkrivena 8. decembra, ali da nigdje ranije nije putovao.
Embarek je naglasio da je koronavirus u Wuhanu odavno cirkulisao i da je to novo otkriće.
Inače, dokazi koje su prikupili inspektori WHO-a još se analiziraju, ali je puno naučnika koji smatraju da se pandemija u Kini širila i puno prije prvog službenog pojavljivanja.
Embarek je istakao da je moguće da je veći broj ozbiljnijih slučajeva zaraze koje su ljekari u Wuhanu ranije primijetili zapravo bio pokazatelj da je bolest COVID-19 tog decembra u kineskom gradu mogla pogoditi odjednom oko 1.000 osoba i više.
"Kada je riječ o velikim brojkama u zaraženoj populaciji, 15 posto od toga su teški slučajevi, a ostali prođu s blagim simptomima", dodao je.
U ovoj misiji učestvuje 17 naučnika WHO-a i isto toliko kineskih naučnika. Kako je dodao Embarek, oni su uspjeli prilikom istrage proširiti tip genetskog materijala virusa, koji su ispitivali iz ranih slučajeva zaraze u decembru.
To im je zapravo omogućilo da pogledaju djelimične genetske uzorke, a ne samo kompletne te su kao rezultat toga prvi put uspjeli prikupiti 13 različitih sekvenci koronavirusa od decembra 2019. godine.
Upravo to otkriće u kombinaciji s detaljnijim podacima o pacijentima u Kini tokom 2019. moglo bi pružiti značajne tragove o mjestu i vremenu izbijanja koronavirusa čak i prije decembra.
"Možda su se varijante nekog virusa pojavile s tržnice Huanan u Wuhanu, odakle se smatra da je sve počelo. Međutim, ovo što smo pronašli u sklopu svoje misije može dati mnogo detaljnija objašnjenja", kazao je Embarek.
Šef WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus je kazao u petak da su sve hipoteze o porijeklu koronavirusa i dalje otvorene nakon što je Washington objavio da želi pregledati podatke misije koju je WHO vodio u Kini, gdje se virus prvi put pojavio.
Tim WHO-a je proveo četiri sedmice u Kini kako bi istražio porijeklo koronavirusa, a ove sedmice su objavili da više neće provjeravati da li je virus potekao, odnosno, pušten iz laboratorije, jer to smatraju vrlo vjerovatnim.
Bivša američka administracija Donalda Trumpa je sumnjala na to da je koronavirus zapravo pušten iz kineske laboratorije, što Peking oštro odbacuje, piše CNN.