WHO je tako pojasnio da se vakcina AstraZenece može davati svim ljudima starijim od 18 godina te su preporučili pravljenje dužeg razmaka između davanja dvije doze kako bi se poboljšala efikasnost. Dodali su da bi taj period trebao biti između osam do 12 sedmica.
Alejandro Cravioto, predsjednik strateške savjetodavne grupe stručnjaka WHO-a poznate kao SAGE je kazao da se vakcina AstraZenece preporučuje i za starije od 65 godina s obzirom na to da ova populacija može dobiti veće komplikacije od zaraze koronavirusom nego što je to slučaj sa mlađima.
WHO će najvjerovatnije izdati odobrenje za hitnu upotrebu ove vakcine već u ponedjeljak.
Iako nacionalne vlade ne trebaju odobrenje WHO-a za upotrebu vakcine, to je ipak potrebno da bi se ona mogla distribuirati putem COVAX mehanizma u zemlje članice EU.
Međutim, podaci kliničkih ispitivanja u Južnoafričkoj Republici kažu da vakcina nudi "minimalnu zaštitu" protiv blagih i umjerenih oblika COVID-19.
Naime, varijanta koronavirusa koja kruži tom zemljom mutirala je na način koji pomaže virusu da izbjegne stvaranje imuniteta od vakcine ili ranije infekcije.
S druge strane, naučnici s Univerziteta Oxford, koji su učestvovali u razvoju AstraZenecine vakcine, očekuju da bi ta vakcina trebala spriječiti vakcinisane da dobiju teže simptome koronavirusa odnosno da završe u bolnici.
Preliminarni dokazi pokazuju da je vakcina efikasna protiv varijante virusa B.1.1.7 koja je prvi put identifikovana u Velikoj Britaniji. Dodali su da rade na unaprijeđenju ove vakcine kako bi se pružila bolja zaštita protiv svih drugih varijanti virusa, piše Financial Times.
Podsjećamo da je vakcinu AstraZenece za sve osobe starije od 18 godina odobrila i Evropska agencija za lijekove. Međutim, dio evropskih zemalja odlučio je da tom vakcinom neće vakcinisati starije od 65 godina. Takvu odluku su donijele zbog, kako su navele, nedovoljno podataka.