"Ispred nas su drugi izazovi i ako gledamo u budućnost, nemamo vitalan sistem koji će odgovoriti na njih. Mislim da smo suočeni s egzistencijalnom krizom", rekao je i napomenuo da vakcine protiv koronavirusa nisu jednako distribuisane.
Prema podacima Univerziteta Johns Hopkins, u više od 50 država još nije vakcinisano ni 25 posto njihovog stanovništva. Ryan je ocijenio da se samo saradnjom svih bitnih aktera može uspjeti u tome da se svakoj zemlji osigura dovoljan broj vakcina. Prema njegovim riječima, to niko ne može učniti sam. Očekuje da će se ponovo desiti pandemija.
"Svi su odgovorni zbog toga što su svi u riziku. Trebaju nam multilateralna transnacionalna rješenja s javno-privatnim angažmanom kako bismo imali robustan mehanizam. To ne znači samo okončanje ove pandemije, jer će nakon ove pandemije uslijediti nova pandemija", upozorio je.
Ryan je naglasio da ono što se nauči u ovoj pandemiji odrediti kako će se čovječanstvo ponašati tokom nove pandemije. Mišljenja je da će se pandemija koronavirusa možda završiti ove godine, ali ako svim državama budu dostupni vakcine i lijekovi.