Manjak povjerenja?
27

Xi Jinping počeo s novim čistkama u kineskoj vojsci, uklonio jednog od svojih najvjernijih generala

Piše: N. Ž.
Xi Jinping, predsjednik Kine (Foto: Reuters)
Xi Jinping, predsjednik Kine (Foto: Reuters)
Predsjednik Kine Xi Jinping odlučio je da, u sklopu istrage zbog optužbi za korupciju u vojsci, ukloni admirala Miao Hua s mjesta u Centralnoj vojnoj komisiji (CMC), a potez je izazvao brojne reakcije u i oko Pekinga, ali i u ostatku svijeta.

Hua i Jinping imaju prijateljske odnose više od 30 godina, još od kada je admiral bio politički oficir u jednoj brigadi kineske vojske tokom kasnih 1980-tih godina.

Kada je Jinping došao na vlast u Kini, sada već bivši član CMC-a Hua je ekspresno napredovao u karijeri, sve do pozicije na kojoj se, do prije nekoliko dana, nalazio.

Iako je Jinping ovu čistku, koja je kulminirala suspendovanjem Hue, opravdao borbom protiv korupcije, indikativno je da kineski lider već drugu godinu zaredom "čisti" svoju vojsku.

Prema pisanju CNN-a, ovo može ukazati na dvije stvari - Xijeva "paranoja" koja nije rijetka pojava među diktatorima ili nespremnost kineske vojske za veći sukob.

U kontekstu kineske vojske, ona je fokus Jinpingove "borbe protiv korupcije" već nekoliko godina, mada analitičari ukazuju da je u pitanju konsolidovanje moći i instaliranje bliskih kadrova.

Međutim, oličenje bliskog kadra je upravo admiral Miao Hua, koji je, bez obzira na lojalnost koju je pokazivao kroz svoju političko-vojnu historiju, na kraju bio "žrtva" Jinpingove "sječe" u armiji.

Kineski predsjednik, kao i svaki drugi lider s diktatorskim moćima ili ambicijama, ima određenu dozu paranoje o potencijalnoj "izdaji", zbog čega su njemu nelojalni kadrovi prvi na udaru.

Ipak, historija pokazuje da su "izdaje" ponekad dolazile i od bliskih kadrova, a CNN piše da Xi Jinping potencijalno ovim signalizira da niko u kineskoj vojsci, koju najvjerovatnije vidi kao najveću prijetnju njegovoj vlasti, nije siguran.

Ne treba zanemariti i drugi aspekt, a to je stanje unutar same kineske vojske. U jeku rusko-ukrajinskog sukoba, ali i drugih ratova širom svijeta, ponovo je fokus na odbrani.

Dok se o kineskoj vojsci, istini za volju, ne zna mnogo, zna se da je dugoročni plan vlasti u Pekingu, odnosno Jinpinga, ponovno osvajanje Tajvana, "odmetnutog" otoka koji je kineski vanjskopolitički cilj od uspostavljanja vlasti Komunističke partije.

Potezi poput prošlogodišnje i ovogodišnje "čistke" u vojsci koju provodi Jinping mogu se gledati i kroz prizmu njegovog potencijalnog nezadovoljstva sa stanjem o vojsci.

Vojni analitičari su predviđali da će Kina potencijalno iskoristiti svjetski fokus na Ukrajini da probaju "bez pompe" vojno osvojiti Tajvan, ali dok ruska agresija traje već dvije godine, kineska vojska i dalje nema konkretnih poteza prema ovom otoku, osim nekoliko vojnih vježbi godišnje koji su više "predstava za javnost."

U kontekstu odluke Xija da ukloni, odnosno "suspenduje" svog lojalnog admirala, treba podsjetiti i na činjenicu da je njegov prethodnik Zhang Yang također uklonjen, nakon čega je izvršio samoubistvo, te na slučaj Li Shangfua, koji je prethodne godine uklonjen s mjesta ministra odbrane.

Ovi potezi ukazuju da nešto očigledno nije "po volji" Xi Jinpinga u vojsci Kine, što može biti porazno za međunarodni ugled i poziciju koju Kina želi imati u budućnosti, a koja ne dolazi bez zastrašujuće vojske.

Drugim riječima, pored paranoje koja dolazi s pozicijom neospornog lidera, Jinpingu je sada problem i to što mu plan o "kineskoj dominaciji" u regiji južnoistočne Azije i "multipolarnom svijetu" stoji na klimavim nogama.