Zašto je M1 Abrams toliko cijenjen: Veteran mnogih ratova i efikasna mašina za uništenje
No, zašto su tenkovi toliko bitni i kako zapravo donose prevagu na bojnom polju?
Glavni borbeni tenkovi ključna su vojna oružja jer pružaju direktnu paljbu i izdržljivost na bojnom polju. Danas je uobičajeno vidjeti vojne jedinice koje se sastoje samo od glavnih borbenih tenkova, budući da su ta oružja dovoljno napredna da izvode operacije bez drugih jedinica. U modernim godinama, njihov impresivan razvoj doveo je do fantastičnih mašina sa vrlo snažnim oklopom i visokotehnološkim sistemima.
M1 Abrams Tank: The Ultimate War Machine pic.twitter.com/AjQxU7kpdz
— Sensational Tech (@sensationaltec) January 23, 2023
M1A2 Abrams su glavni borbeni tenkovi treće generacije i jedni od najtežih na svijetu. Trenutno postoje tri operativne verzije Abramsove linije: M1, M1A1 i M1A2. Američka vojska planirala je zamijeniti tenkove Future Combat Systems XM1202, ali je projekt otkazan. Sada, vojska planira održavati sadašnje Abramse i nadograditi ih na bilo koji mogući način.
M1 Abrams poznat je po svom stabiliziranom topu i sposobnosti preciznog gađanja u pokretu.
Osim svoje stabilnosti i preciznosti, M1 Abrams također je poznat po superiornoj zaštiti svoje posade (uključujući hemijsku/biološku/nuklearnu), sigurnom skladištenju streljiva za sprječavanje eksplozija, brzini i sposobnosti manevrisanja na neravnom terenu i učinkovitoj ventilaciji.
Također zahtijeva minimalno održavanje. Turbinski motor M1 pouzdaniji je, zahtijeva manje dijelova, lagan je i omogućuje širok raspon goriva. Tenk ima niski profil s vrlo plitkom kupolom, što ga čini manjom metom. Gusjenice su mu gumene, a kupola se može okretati za 360° za devet sekundi. Može se popeti na prepreke visoke oko metar i prijeći jarak širok oko tri metra.
Tehnički detalji:
- Težina: 55 tona, većina je "Chobham oklop".
- Posada: 4 - zapovjednik, topnik, punjač i vozač.
- Naoružanje: top 105 mm (M1A2 ima 120 mm), svaka granata teži oko 18 kg.
- Oklop: Kompozitni oklop korišten u M1 je Chobham (po Chobhamu, Engleska, gdje je razvijen) ili kodnog naziva Burlington. Sastoji se od čeličnog oklopa i razmaknutih keramičkih oklopnih pločica
- Godina nastanka: 1980.
- Brzina: 72 km/h, ubrzava od mirovanja do 32 km/h za 6 sekundi i ima dovoljno goriva da izdrži gotovo 482 km bez punjenja.
- Domet: 482 km