Dvostruki standardi?
40

Zašto Putin može, a Netanyahu ne: SAD pokušava odbraniti različite stavove spram haških potjernica

Piše: B. H.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Sjedinjene Američke Države u ponedjeljak su branile svoje različite stavove prema nalozima za hapšenje koje je Međunarodni krivični sud (ICC) izdao protiv ruskih i izraelskih zvaničnika, tvrdeći da su ta dva slučaja suštinski različita.

"Mislim da ne postoji nikakva jednakost između slučaja koji je ICC pokrenuo protiv Rusije i slučaja koji je pokrenuo protiv Izraela", rekao je portparol State Departmenta Matthew Miller novinarima na pitanje o razlici u pristupu SAD-a prema nalogu ICC-a za hapšenje ruskog predsjednika Vladimira Putina i nalozima za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta.

Miller je ukazao na značajne razlike između dvije zemlje.

"Rusija nije demokratija, nema funkcionalan, nezavisan pravni sistem i ne istražuje kršenja međunarodnog humanitarnog prava od strane svojih vojnika. Izrael, s druge strane, jeste demokratija sa nezavisnim pravosudnim sistemom koji vodi stotine otvorenih slučajeva u vezi sa optužbama protiv svojih vojnika. Važno je omogućiti da ti procesi budu završeni", kazao je Miller.

Izraelske vlasti istražuju nekoliko prijavljenih ratnih zločina povezanih s razornom ofanzivom izraelske vojske na Gazu koja traje od oktobra prošle godine, ali opipljivi rezultati su rijetki.

SAD je nedavno pozvao Izrael da zaključi istragu o ubistvu tursko-američke aktivistice Aysenur Ezgi Eygi tokom mirnog protesta na Zapadnoj obali, istragu koja traje više od dva mjeseca bez odgovornosti.

Osim toga, istraga o ubistvu šestogodišnje palestinske djevojčice Hind Rajab u Gazi nije rezultirala odgovornošću ni nakon gotovo deset mjeseci.

Prošle godine, američki državni sekretar Antony Blinken izrazio je podršku nalogu ICC-a za hapšenje Putina, pozivajući države članice da se pridržavaju svojih obaveza prema sudu. Međutim, Washington se protivi nalozima ICC-a protiv izraelskih lidera, tvrdeći da sud nema nadležnost u ovom slučaju jer Izrael nije član ICC-a.

Na pitanje o činjenici da ni Rusija ni Izrael nisu članice ICC-a, Miller je ukazao na razlike u nadležnosti.

"Ukrajina je suverena država koja je prenijela svoju nadležnost na drugu zemlju da intervenira u njeno ime, što suverene države mogu učiniti. Ne postoji suverena država Palestina", rekao je, ponovivši podršku SAD-a rješenju s dvije države dok je branio nedostatak nadležnosti ICC-a nad Izraelom.

Miller, međutim, nije pozvao druge zemlje da odbace naloge ICC-a za hapšenje Netanyahua i Gallanta, dodajući: "Svaka zemlja mora donijeti tu odluku za sebe".

Republikanski senator Lindsey Graham zaprijetio je sankcijama saveznicima SAD-a ako provedu naloge ICC-a za hapšenje izraelskih lidera. Na pitanje o mogućim koracima, Miller je rekao da će SAD konsultirati svoje saveznike i partnere kako bi odlučio o daljim koracima.